Sponsorii campaniei prezidentiale din 2004 s-au strans la Putere [1]

In vremuri politice tulburi, majo­ri­tatea firmelor care au facut donatii partidelor se impart in doua mari categorii

. Prima este categoria celor cu patroni interesati sa obtina functii cu influenta. A doua clasificare incadreaza societatile care ar cotiza catre orice partid ce poate asigura buna functionare a companiei prin contracte cu statul sau ca subantreprenori ai firmelor ce au legaturi cu bugetul de stat. Au trecut aproape sapte ani de la alegerile din 2004, care au schimbat cursul politic inspre dreapta, iar firmele care au facut donatii au avut un parcurs surprinzator. Companiile cu donatii consistente au reusit cifre de afaceri in crestere, iar cei mai mari perdanti sunt cei care nu au donat partidelor aflate la Putere. Recuperarea investitiilor in parti­de a decurs foarte rapid, astfel ca in pri­mii ani de la preluarea conducerii cli­entii Aliantei au pus mana si pe contracte. In topul donatorilor din 2004, pe lista ,,Dreptate si Adevar” (DA), se afla com­pania Sysware Romania - cu o do­natie de 62.880 de lei -  transformata intre timp in Sysware System Integra­tion, ce are ca actionar majoritar socie­ta­tea greceasca Altec Information and Commu­nication Systems Craft and Commer­cial SA (care a avut in 2009 o cifra de afaceri de 27 de milioane de lei si un profit de 54.018 lei, cu numai 30 de angajati). Afacerile au fost in vizibila scadere fata de anii precedenti, cand so­cie­ta­tea a reusit sa aiba o cifra de afaceri de 34,3 milioane de lei in 2008 si de 50,3 milioane de lei in 2007. Anul aderarii Romaniei la Uniunea Europeana a fost unul cu afaceri bune pentru Sysware System Romania, reu­sind sa obtina un contract de 199.600 de euro la Ministerul Economiei si Finantelor pentru ,,creste­rea nivelului de integrare a sistemelor IT si de comunicatii” in cadrul contractului de ,,updatare a infrastructurii hardware pentru serverele Domino din MEF si a serverelor pentru Autoritatea Nationala a Vamilor”. Pe lista contractelor se mai afla si furnizarea de astfel de echipa­mente Garzii Financiare, in valoare de 1,5 milioane de lei cu TVA, si un alt con­tract din 2005 cu Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei Bucuresti, in valoare de 41.422 de lei. Alianta s-a lepadat de Dinu Patriciu Locul 2 in topul sumelor donate Aliantei DA il ocupa firma Hein Roma­nia, detinuta de familia Patriciu, care a facut o donatie in 2004 de 43.371 de lei.

Data publicării: 02 Mai 2011 - 05:50

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=37885&titlu=Sponsorii_campaniei_prezidentiale_din_2004_s_au_strans_la_Putere