Radulescu (PDL): Validarea listei CSM s-a amanat din motive tactico-politice [1]

Sedinta plenului Senatului a fost suspendata ieri, din lipsa de cvorum, dupa ce grupul PDL a parasit lucrarile, astfel incat Corina Dumitrescu nu a fost validata in CSM din partea societatii civile, urmand ca acest punct sa intre in sedinta de saptamana viitoare

.

Dupa un apel nominal, s-a constatat ca in sala mai erau doar 57 de senatori. Liderul grupului PSD, Ilie Sarbu, a declarat ca nu a avut loc nici o consultare in pauza solicitata de PDL, ci senatorii Puterii au parasit direct lucrarile. La randul sau, senatorul PSD Dan Sova a spus ca astazi "Puterea a fugit din fata Opozitiei". "Toti sunt in barul de aici de la Senat, beau ceaiuri si cafele in loc sa asigure aici cvorumul. Stau si consuma cafele si ceaiuri pentru ca nu vor sa voteze lista CSM, ci vor sa-l politizeze la ordinul lui Traian Basescu", a spus Sova.

Liderul grupului senatorilor PDL, Cristian Radulescu, a declarat ca reprezentantii PDL au decis sa blocheze validarea membrului CSM din partea societatii civile, prin absenta in plen, din cauza unor "decizii tactice" care ar trebui luate. Radulescu a fost intrebat de ce senatorii PDL au parasit sala miercuri dupa pauza de consultari solicitata in chestiunea CSM. "Am fost obligati sa parasim sala pentru ca, sigur, fiecare trebuie sa-si sustina cu o majoritate deciziile politice. Daca Opozitia a decis ca astazi trebuie neaparat sa votam reprezentantul societatii civile in CSM trebuia sa fie, conform legii, 69 de persoane prezente, deci majoritatea in sala, ceea ce nu pot sa asigure, pentru ca de asta sunt Opozitie. Deci fiecare trebuie sa forteze la randul lui si daca se bazeaza pe ceva", a argumentat liderul PDL.

Intrebat care este totusi motivul pentru care a solicitat amanarea validarii reprezentantului societatii civile in CSM pana luni, Radulescu a sustinut ca nu trebuie "neaparat" motivata aceasta cerere. La insistentele jurnalistilor, liderul PDL a raspuns: "Sunt chestiuni asupra carora trebuie luate decizii tactice si din acest punct de vedere am cerut amanarea".

Data publicării: 17 Feb 2011 - 06:19

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=37513&titlu=Radulescu__PDL___Validarea_listei_CSM_s_a_amanat_din_motive_tactico_politice