Senatul interzice participarea in mai multe CA [1]

Membrii consiliilor de administratie ale regii­lor autonome sau ale societatilor comerciale cu capital de stat nu vor putea face parte din mai mult de un consiliu de administratie

. Senatorii au adoptat, in acest sens, o propu­nere legislativa a deputatului PNL Virgil Pop. In opinia liberalului, partici­parea membrilor in mai multe consilii de administratie diminueaza in mod categoric calitatea actului de management, prin reducerea aportului fiecarui membru la actul de conducere a societatilor cu capital de stat. In plus, Pop sustine ca, in prezent, are loc o politizare excesiva a administratiei, iar calitatea de mem­bru in consiliile de administratie face obiectul trocului poli­tic. Camera decizio­nala pe acest act normativ este Camera Deputatilor.
Data publicării: 30 Sep 2010 - 06:07

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=36728&titlu=Senatul_interzice_participarea_in_mai_multe_CA