Primariile din Panciu si Marasesti, in pragul falimentului [1]

Doua primarii din Vrancea sunt in pragul falimentului

. Au terminat deja banii alocati pentru anul acesta si spun ca in curand vor fi nevoiti sa puna lacat pe primarie si sa plece acasa. In Panciu, igienizarea scolilor se face pe datorie, iar la Marasesti societatea de electricitate ameninta ca intrerupe iluminatul public din cauza facturilor neplatite. Primariile din Panciu si Marasesti sunt aproape de faliment. Au terminat banii alocati pentru acest an si spun ca in curand vor fi nevoiti sa puna lacat pe primarie si sa plece acasa. In Panciu, igienizarea scolilor se face pe datorie, iar la Marasesti societatea de electricitate ameninta ca intrerupe iluminatul public din cauza facturilor neplatite.Primarul din Panciu spune ca daca nu primeste bani de la Guvern, la 1 august va inchide primaria."In acest moment, primaria are nevoie de aproximativ 1.300.000 de lei, bani noi", a declarat primarul orasului Panciu, Ion Petre. Suma ar ajunge doar pentru cheltuielile urgente, mai spune primarul - adica asistenti personali pentru persoane cu handicap, insotitori pentru persoanele cu handicap, salariile salariatilor primariei, combustibilul pentru scoli si spitale. Igienizarea scolilor din Panciu costa anul acesta aproximativ 10.000 de lei. Pentru ca primaria nu dispune de acesti bani, primarul a discutat cu o firma din oras sa faca lucrarile pe datorie, urmand sa-si primeasca banii, probabil, anul viitor. De luna viitoare, orasul Marasesti ar putea ramane fara iluminat public, din cauza facturilor neplatite catre furnizorul de electricitate. Si lista restantelor ramane deschisa."N-am platit fondurile la salarii de aproape doua luni de zile. N-am platit gazele, n-avem lemne pentru iarna, n-am platit naveta profesorilor, n-am platit bursele, n-am platit alte drepturi salariale ale celor din primarie", a declarat Constantin Vlase, primarul orasului Marasesti. Autoritatile estimeaza ca ar avea nevoie de 5 milioane de lei pentru a face fata cheltuielilor, pana la sfarsitul anului.
Data publicării: 29 Iun 2010 - 05:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=36124&titlu=Primariile_din_Panciu_si_Marasesti__in_pragul_falimentului