Presedintele Basescu ameninta ca ii va da in judecata pe ziaristii care il vor jigni [1]

Presedintele Traian Basescu s-a declarat nemultumit de faptul ca anumite ziare din tara il jignesc si considera ca jurnalistii ii pot critica activitatea, i-o pot sustine, dar nu au dreptul sa jigneasca.

“Presa trebuie sa stie ca am un comportament de om normal si, daca vor continua sa ma jigneasca, vor avea riposta de la Traian Basescu si nu de la presedintele Romaniei. Eu nu am jignit inca pe nimeni, dimpotriva, consider ca presa are un rol determinant in societate, dar imi vine foarte greu cand citesc articole unde ziaristii isi permit sa ma jigneasca. Pot sa critice activitatea mea, pot sa o sustina, dar sa nu jigneasca. Este singurul lucru pe care il cer presei si, daca nu va respecta acest lucru, imi iau libertatea sa am dreptul la riposta pe masura modului in care ma jignesc”, a declarat presedintele Traian Basescu intr-un interviu acordat Agentiei ROMPRES. Seful statului considera ca in Romania de astazi este o presa libera si subliniaza ca nu incearca si nu a incercat niciodata sa puna sub control vreo institutie media. “Chiar stiindu-se acest lucru s-a incercat crearea unor scandaluri de genul «Basescu implicat in schimbarea conducerii TVR» in conditiile in care niciodata nu am pus aceasta problema, sau s-a lansat, pe dedesubt, «Basescu implicat in schimbarea conducerii de la Adevarul». Sunt povesti. Presa trebuie lasata independenta si ea isi va gasi orizonturile”, a spus presedintele.
Traian Basescu spune ca nu a solicitat pana acum nici o intalnire, in calitatea sa de sef al statului, cu membrii Clubului Roman de Presa. “Nu doresc sa dau presei impresia ca as vrea sa ii dau indicatii”, a conchis presedintele. Presedintele Traian Basescu considera ca integrarea in Uniunea Europeana inseamna asezarea Romaniei la locul ei, acolo de unde a plecat acum 60 de ani. “As spune ca semnarea Tratatului de aderare la Luxemburg este, privit in oglinda, anularea Yaltei, daca vreti. Romania a trait 45 de ani de comunism ca urmare a unei decizii politice luate la Yalta. Romania revine in randul tarilor democratice, in randul tarilor prospere, daca vreti, prin semnarea Tratatului de la Luxemburg”, a declarat presedintele Traian Basescu. De asemenea, seful statului considera ca ar fi interesant ca Romania sa isi faca un brand de tara din lupta impotriva coruptiei.
Publicat de : O. Voinea
Data publicării: 22 Apr 2005 - 08:39

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=3583&titlu=Presedintele_Basescu_ameninta_ca_ii_va_da_in_judecata_pe_ziaristii_care_il_vor_jigni