Deputatii au decis ca rectorii sa fie revocati de Ministerul Educatiei [1]

Deputatii au decis ca rectorii sa fie revocati de Ministerul EducatieiConstantin Rucareanu Comisia de învatamânt a Camerei a adoptat, ieri, un amendament la proiectul Legii educatiei, potrivit caruia rectorii universitatilor pot fi revocati de Ministerul Educatiei în baza constatarii Consiliului de Etica si Management si cu consultarea si avizul Senatului universitatii, informeaza NewsIn

. Deputatii au modificat articolul 115 din Legea educatiei elaborata de Guvern, stabilind ca, în cazul în care se constata nerespectarea obligatiilor, în termen de maximum 3 luni, Ministerul Educatiei "revoca rectorul, în baza constatarii Consiliului de Etica si Management Universitar, cu consultarea si avizul pozitiv al Senatului universitatii". Comisia a decis ca, "pâna la confirmarea unui nou rector de catre ministrul Educatiei, în termen de maximum 5 zile de la data revocarii, Senatul are obligatia sa desemneze un prorector care reprezinta universitatea si devine ordonator de credite dupa emiterea Ordinului de Ministru". "Dupa finalizarea procedurilor de desemnare a unui nou rector, cu respectarea prevederilor legale, în termen de 3 luni Senatul trimite spre confirmare ministrului Educatiei", se arata în acelasi alineat. Deputatii au modificat si alineatul 2 al articolului 115,  introducând în Consiliul de Etica si Management Universitar si reprezentanti ai federatiilor studentesti si ai asociatiilor universitatilor particulare. Potrivit amendamentului, "constatarea încalcarii de catre o institutie a obligatiilor prevazute la art. 114 se face de catre Consiliul de Etica si Management Universitar din care fac parte 3 reprezentanti ai universitatilor de stat si particulare numiti de catre Consiliul National al Rectorilor, 3 reprezentanti numiti de catre MECTS, câte un reprezentant numit de catre ARACIS, CNFIS, CNCSIS, de federatiile nationale studentesti si asociatiile fondatorilor universitatilor particulare".
Data publicării: 12 Mai 2010 - 05:18

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35758&titlu=Deputatii_au_decis_ca_rectorii_sa_fie_revocati_de_Ministerul_Educatiei