Achitarea lui Necolaiciuc, "pregatita" de deputatul PSD Ion Dumitru [1]

Achitarea deputatului PSD Ion Dumitru, fost sef al Romsilva, de catre judecatorii Curtii Supreme a deschis poarta achitarii lui Mihai Necolaiciuc, fost director general al CFR, care a prejudiciat societatea feroviara cu zeci de milioane de euro

. Achitarea lui Dumitru este imputabila judecatorilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, care au confundat Romsilva cu o societate privata ce isi poate risipi banii cum doreste, a declarat ieri Daniel Morar, seful Directiei Nationale Anticoruptie. "Judecatorii nu au tinut cont de faptul ca erau fonduri obtinute din bunuri publice, nu erau banii directorilor societatii", a sustinut Morar. Ion Dumitru a fost trimis in judecata in 2006 pentru ca a facut achizitii publice fara licitatii si a acceptat sa plateasca adaosuri comerciale de 19.000%. Procurorii anticoruptie l-au acuzat ca a prejudiciat Romsilva cu 91 miliarde lei. Judecatorii l-au achitat insa pe Dumitru anul trecut, motivand ca "managementul aprovizionarii cu materiale, in conditiile in care pretul era suportat din surse proprii, nu publice, nu poate fi supus nici unei intruziuni decat cu infrangerea principiilor manageriale libere specifice economiei de piata". Potrivit sefului DNA, "in motivarea achitarii lui Ion Dumitru judecatorii nu au explicat de ce au considerat legala acceptarea adaosului de 19.000%".De aceeasi logica juridica a judecatorilor ar urma sa beneficieze si fostul director al CFR Mihai Necolaiciuc, sustin surse judiciare. Necolaiciuc a fost trimis in judecata in mai multe dosare penale pentru achizitii publice la suprapret si pentru incheierea unor contracte in defavoarea CFR, prejudiciind societatea feroviara cu mai multe zeci de milioane de euro. In timp ce Necolaiciuc a fost arestat in SUA in vederea extradarii, avocatii sai din Romania au pregatit deja documentatia necesara achitarii. Ei vor sustine faptul ca Necolaiciuc a cheltuit banii proprii ai CFR si vor invoca "precedentul" (achitarea obtinuta de deputatul PSD Ion Dumitru) si respectarea principiului practicii unitare.» Coruptia, pedepsita cu suspendareLa bilantul de ieri al DNA, Daniel Morar, seful institutiei, a declarat ca judecatorii au tendinta de a da pedepse cu suspendarea executarii sau sub minimul de pedeapsa prevazuta de lege, desi faptele de coruptie sunt grave. El a dat ca exemplu clementa instantelor in dosarele a sase magistrati (trei judecatori si trei procurori) condamnati anul trecut, dintre care patru au primit pedepse cu suspendarea executarii, iar doi au primit sub minimul de pedeapsa prevazuta de lege. "Tratamentul sanctionator excesiv de bland nu poate avea, in nici un caz, efect descurajator. (...). Este bine totusi ca tendinta este de a se da condamnari, nu achitari", a mai spus seful DNA. In anul 2009 s-au dat achitari in 22 dosare penale.
Data publicării: 25 Feb 2010 - 06:01

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35251&titlu=Achitarea_lui_Necolaiciuc____pregatita___de_deputatul_PSD_Ion_Dumitru