Proiectul pragului la SIF-uri are sanse mari sa fie dezbatut astazi in Senat [1]

Proiectul de lege privind majorarea pragului de detinere in cadrul celor cinci societati de investitii financiare de la 1% la 5% ar putea sa intre in dezbatere in Senat in sedinta de astazi

. "In sedinta de Senat de luni proiectul pragului de detinere de la SIF-uri s-a aflat pe ultimul loc pe ordinea de zi, timpul limitat facand ca acesta sa nu poata fi luat in discutie. Cu toate acestea, proiectul de lege are mari sanse sa fie tratat in sedinta de miercuri din Senat", spune Ovidiu Marian, senatorul PD-L care a initiat proiectul legislativ. In conditiile in care proiectul de lege ar primi un vot favorabil din partea Senatotului, acesta ar putea merge mai departe spre dezbatere in Camera Deputatilor. In momentul de fata, un investitor nu poate detine mai mult de 1% din SIF-uri, singur sau in mod concertat cu alti actionari. In conditiile in care se depaseste pragul de detinere, investitorul vizat trebuie sa-si vanda participatiile care depasesc 1%.
Data publicării: 11 Noi 2009 - 06:13

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34701&titlu=Proiectul_pragului_la_SIF_uri_are_sanse_mari_sa_fie_dezbatut_astazi_in_Senat