SIF-urile au pierdut 5% vineri. Pragul intra astazi in dezbaterea Senatului [1]

Bursa de la Bucuresti a inchis sedinta de tranzactionare de vineri in scadere, dupa doua sedinte in care piata a recuperat o parte din corectiile anterioare

.
Cea mai importanta corectie din piata a fost inregistrata de indicele societatilor de investitii financiare BET-FI, acesta depreciindu-se cu 4,9%. Indicele s-a apropiat astfel de nivelul de 20.000 de puncte, putand "sparge" in aceasta saptamana nivelul de suport si sa scada spre 19.000 de puncte, situatie nemaiintalnita de la mijlocul lunii august.
BET, indicele celor mai lichide zece companii din piata, exceptand SIF-urile, a pierdut vineri 0,6%, in vreme ce indicele general al pietei BET-C s-a corectat cu aproape 0,7%.
"Speculatorii romani sunt atenti la cum merge piata din America. Daca piata este in scadere, la noi se infierbanta spiritele si lumea incepe sa vanda. La finele saptamanii trecute in America au venit datele referitoare la somaj, care au provocat o scadere usoara, de pana la 1%, care coroborata cu stirile negative de pe plan politic de la noi au facut ca investitorii sa vanda puternic", spune Mihai Chisu, broker la IFB Finwest. Acesta este de parere ca bursa de la Bucuresti va debuta intr-un ton pozitiv in sedinta de astazi, cel putin in prima parte.
"Cred ca Bursa va deschide astazi in crestere cu pana la 2-3%, cel putin in prima parte a sedintei de tranzactionare. Daca vor fi discutii referitoare la pragul de pe SIF-uri in Senat astazi, atunci entuziasmul pe termen scurt va prima fata de alte stiri. Ziua de astazi va conta foarte mult pentru restul saptamanii. Daca nu se va intampla nimic astazi referitor la SIF-uri, restul sedintelor de tranzactionare din saptamana vor fi caracterizate din nou de o lichiditate scazuta", spune Chisu.
Proiectul de lege privind ridicarea pragului de detinere la SIF-uri a fost introdus pe ordinea de zi de astazi a plenului Senatului.
Lichiditatea din piata s-a ridicat in sedinta de tranzactionare de vineri la circa 29,7 mil. lei (6,9 mil. euro), fiind cel mai mare rulaj inregistrat de Bursa saptamana trecuta. Cele mai importante tranzactii din piata s-au realizat vineri cu actiunile SIF Oltenia (SIF5), societatea de investitii financiare consemnand un rulaj de 6,2 mil. lei (1,4 mil. euro). Pe locul al doilea in topul lichiditatilor din piata s-au plasat actiunile Banca Transilvania (TLV), acestea atragand investitii totale in valoare de 3,7 mil. lei (0,9 mil. euro).
Dintre SIF-uri, SIF Muntenia (SIF4) a consemnat vineri cea mai importanta corectie, actiunile societatii scazand cu aproape 5,4%. Corectii importante au mai fost inregistrate vineri si de titlurile Azomures (AZO) si Broker Cluj (BRK), acestea pierzand 3,7%, respectiv 3,2%.
Printre actiunile care au consemnat aprecieri in sedinta trecuta s-au numarat titlurile Bancii Transilvania si actiunile Biofarm Bucuresti (BIO), acestea avansand cu 0,5%, precum si titlurile Transgaz (TGN), cu o apreciere de 1,4%.
Vineri, indicele american Dow Jones Industrial Average (DJIA) a inchis sedinta de tranzactionare in crestere cu 0,17%. In Europa, indicele FTSE 100 din Anglia a crescut cu 0,3%, indicele german DAX s-a apreciat cu 0,1%, in vreme ce indicele austriac ATX a inchis in jurul nivelului de joi. De urmarit in aceasta saptamana Reactia pietelor internationale, dupa ce SUA a raportat saptamana trecuta un somaj de 10,2%, cel mai mare din ultimii 26 de ani. Evolutia indicelui BET-FI, care ar putea sa sparga pragul de suport de 20.000 de puncte, situatie nemaiintalnita din luna august.
Data publicării: 09 Noi 2009 - 06:19

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34680&titlu=SIF_urile_au_pierdut_5%_vineri__Pragul_intra_astazi_in_dezbaterea_Senatului