Dialogul surzilor la Cotroceni, Alianta Grivco s-a mutat în hotelul lui Copos [1]

Presedintele Traian Basescu a convocat ieri dupa-amiaza partidele, grupul minoritatilor si cel al independentilor (care a votat pentru Guvernul Croitoru) la o noua runda de consultari pentru desemnarea unui premier

. Seful statului a bifat astfel îndeplinirea unei obligatii constitutionale, consultarile fiind un act formal de vreme ce cele doua parti au declarat cu tarie ca nu vor ceda una în fata celeilalte. Ieri dimineata, înainte de a anunta consultarile, Basescu a criticat încapatanarea noii majoritati de a tine cu dintii de "o idee fixata la Grivco" si a mai jucat o data cartea guvernului de dreapta. Prezent la Realitatea FM, presedintele a afirmat ca "s-ar putea" sa nu mai faca a doua oara concesia de a numi un premier independent si sa propuna un membru PD-L. Seful statului a admis ca exista sanse ca Executivul Boc sa ramana la conducerea tarii pana dupa prezidentiale si nu a mai marsat pe tema anticipatelor, spunand ca "Romania nu mai poate suporta înca un rand de alegeri pentru Parlamentul Romaniei".

"Oferta" prezidentiala: Guvern PD-L-PNL, cu premier pedelist

"Venind la ceea ce declaram acum cateva zile, în mod categoric optiunea mea va fi un guvern de dreapta, deci care include PD-L - PNL, daca PNL-ul renunta la exigenta pe care a avut-o imediat dupa alegeri de a desemna, de a da primul ministru", a subliniat Basescu, fara a preciza momentul cand acest Guvern s-ar putea constitui, dar fiind foarte clar ca premierul ar fi democrat-liberal. Presedintele PNL, Crin Antonescu, a respins imediat propunerea. "E o noua forma de diversiune la Traian Basescu care, în disperare de cauza, încearca sa trezeasca simpatia unor votanti liberali si încearca sa provoace fara succes defectiuni în tabara liberala. E foarte simplu pentru mine si PNL, Traian Basescu nu mai poate fi vreodata un partener de alianta cu noi", a punctat liberalul, în vreme ce Ludovic Orban a caracterizat oferta drept "un sarut al lui Iuda". El a subliniat ca va insista ca presedintele sa îl accepte ca premier pe Klaus Iohannis. Secretarul general al PD-L, Vasile Blaga, - vazut de o parte a partidului ca fiind cea mai buna propunere pentru Palatul Victoria, dar aflat în relatii reci cu seful statului - a insistat asupra faptului ca, personal, nu alearga dupa aceasta functie. "Nu m-a interesat niciodata functia de prim-ministru, sper ca am facut declaratiile acestea de multe ori în ultimii trei ani". Intrebat ce va face daca va fi nominalizat, Blaga a replicat: "Nu vreau sa discut astfel de situatii în care nu sunt, nu am fost pus si nu sunt pus".

Iliescu a mutat Alianta 65% în Clubul de la Bucuresti

La invitatia fostului presedinte al Romaniei, Ion Iliescu, ieri au fost prezenti la Crown Plaza, la cea de-a treia sesiune a Clubului de la Bucuresti, avand ca tema "Romania dupa 20 de ani", doi fosti presedinti - amfitrionul, Ion Iliescu, si Emil Constantinescu - si patru fosti premieri - Mugur Isarescu, Adrian Nastase, Nicolae Vacaroiu, Calin Popescu Tariceanu.

Prezenta la Club a reprezentantilor celor mai puternice partide anti-Basescu a dat senzatia ca, daca grosul noii aliantei majoritare se afla la Cotroceni, pentru consultari, eminentele cenusii si-au dat întalnire în fieful lui Copos-Voiculescu, pentru a-si proba, o data în plus, statornicia legaturii lor politice.

Surpriza serii a fost prezenta în Club, alaturi de Nastase, Tariceanu et comp. a Guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, care i-a facut pe unii dintre cei prezenti sa faca legatura între declaratia lui Mircea Geoana, referitoare la refuzul lui Basescu ("Nu-i place domnul Iohannis? Sa ne spuna. Poate gasim un alt candidat"), si prezenta guvernatorului la eveniment. Dincolo de observatiile generale, referitoare la situatia Romaniei din ultimii 20 de ani, fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu, a declansat un atac violent la adresa lui Basescu, ca raspuns la acuzatiile acestuia potrivit carora Iohannis ar fi manipulat de un grup de interese format din Iliescu, Voiculescu, Hrebenciuc. "Astfel de declaratii reflecta o stare de spirit, de dezechilibru, a lui Basescu. Pe Basescu nu trebuie sa-l preocupe soarta mea, ci situatia tarii. Ar trebui sa prezinte ce a facut el într-un mandat de cinci ani. E o chestiune de bun-simt".

Data publicării: 06 Noi 2009 - 06:04

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34666&titlu=Dialogul_surzilor_la_Cotroceni__Alianta_Grivco_s_a_mutat_in_hotelul_lui_Copos