PSD cere Guvernului Boc sa renunte la fuziunea societatilor energetice [1]

Guvernul Boc trebuie sa se limiteze la gestionarea problemelor curente ale sistemului energetic, fara sa-l foloseasca drept instrument electoral, iar fuziunea societatilor din domeniu este o decizie prea importanta pentru a fi luata de un cabinet demis, a declarat deputatul PSD Iulian Iancu, citat de Mediafax

."Solicitam guvernului sa nu transforme sistemul energetic in parghie si instrument electoral, sa se limiteze la gestionarea problemelor curente ale sistemului, afectat de datorii imense si aflat intr-o perioada de avarie", a spus Iancu.El a criticat convocarea actionarilor si a consiliilor de administratie de la companiile energetice din subordinea Ministerului Economiei pentru aprobarea fuziunii.Restructurarea sistemului energetic va putea fi operata dupa o analiza atenta, nu in graba determinata de inceperea campaniei electorale, fiind in joc o miza care tine de securitatea si siguranta nationala, nu de interesele politice si electorale, a mai spus Iancu.Guvernul intentioneaza sa cumuleze principalele companii de productie a electricitatii cu cele de exploatare a carbunelui in doua societati, numite Electra si Energetica.Reprezentantii Ministerului Economiei au aprobat, vineri, in adunarile generale ale actionarilor, fuziunea complexurilor energetice din Oltenia cu SNLO, Nuclearelectrica si Hidroelectrica, in vederea infiintarii uneia dintre cele soua societati energetice nationale.
Data publicării: 26 Oct 2009 - 05:52

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34558&titlu=PSD_cere_Guvernului_Boc_sa_renunte_la_fuziunea_societatilor_energetice