Injuraturi si huiduieli la Consiliul Capitalei [1]

"Sunteti niste manelisti", "Noi v-am votat, voi ne-ati tradat", "Ati distrus Bucurestiul", asa i-au primit ieri cativa revolutionari, persoane evacuate si reprezentanti ai societatii civile pe consilierii generali

.Sedinta a debutat si s-a terminat cu scântei, mai ales ca proiectul controversat "Dâmbovita Center" a fost aprobat de alesii locali fara ca la dosar sa existe un aviz de la mediu si un studiu de impact. Atmosfera de stadion, cu înjuraturi, cuvinte de mahala, altfel spus, circul pe roate s-a mutat ieri la sedinta Consiliului General al Capitalei. Oameni care aveau probleme cu spatiul locativ, revolutionari nemultumiti ca la 20 de ani de la Revolutia din 1989 nu s-a facut nici un monument al eroilor, reprezentanti ai organizatiilor neguvernamentale care criticau proiectul "Dâmbovita Center" au venit sa-si verse nervii pe alesii locali, într-un final sedinta fiind suspendata zece minute. Protestatarii n-au venit cu mâna goala, ci cu niste bannere: "Centru Cultural, nu bâlci comercial", "Mall-urile voastre peste trupurile noastre". Acestea erau mesajele scrise, cele vorbite fiind mult mai dure si mai colorate. "Sunteti niste manelisti", "Ne-ati mintit", "V-am votat si ne-ati tradat". Spiritele s-au mai calmat când li s-a dat cuvântul celor doi reprezentanti ai societatii civile, Nicolae-Radulescu Dobrogea, presedintele Eco Civica, si Dan Nicusor, presedintele organizatiei "Salvati Bucurestiul", care si-au spus punctul de vedere cu privire la PUZ-ul "Dâmbovita Center". În opinia lor, proiectul este incomplet, nu are toate avizele necesare si este ilegal, întrucât contravine OUG 195/2005 privind protectia mediului, Legii 122/2007 privind aprobarea contractului de parteneriat public-privat, Hotarârii Consiliului General al Municipiului Bucuresti 66/2006 privind numarul locurilor de parcare. "La Casa Radio a fost un teren de sport, nu s-a facut nici un studiu de impact, mai ales ca este vorba despre 9,2 hectare de teren. Ridicarea proiectului în mijlocul Bucurestiului va afecta mult cladirile din zona, acolo trebuia sa se faca un parc", a spus Radulescu Dobrogea. Nici problema parcarilor nu este rezolvata, fiind nevoie de 12.000, nu de 4.500, asa cum s-au angajat investitorii. S-a trecut la vot, iar consilierii PSD si PNL au votat împotriva. Numai ca PUZ-ul a fost aprobat cu 28 de voturi pentru si 23 împotriva, reprezentantii PD-L si PNG-CD fiind de acord cu investitia. ATACAT ÎN INSTANȚĂ "Dâmbovita Center" va fi construit în locul Casei Radio, din care va ramâne doar fatada, între strazile Calea Plevnei, Stirbei Voda, Splaiul Independentei, râul Dâmbovita si Strada Constantin Noica. Pe terenul proprietate privata a statului de noua hectare vor fi construite trei cladiri-turn de 26, 30, respectiv 34 de etaje, un mall imens, o roata panoramica, asa cum am vazut la Londra, o fântâna cu jocuri de lumini, asemanatoare celei din Barcelona, un hotel de cinci stele si o cladire de zece etaje, care va fi cedata autoritatilor locale. Investitorii sunt Compania Plaza Centers, care detine 75% din Dâmbovita Center, statul, care are o participatie de 15%, prin Compania Nationala de Investitii, iar restul este al grupului turc Kucuk. Dupa aprobarea proiectului, reprezentantii ONG-urilor prezenti la sedinta au spus în unanimitate ca vor ataca în contencios administrativ acest proiect de hotarâre. În instanta Primarul general, Sorin Oprescu, a atacat în instanta hotarârile pentru desemnarea reprezentantilor în consiliile de administratie (CA) ale unor regii si societati, între care RATB, REBU, RADET si Apa Nova, aprobate la sedinta Consiliului General de data trecuta. Potrivit edilului, numirile au fost facute fara respectarea legii, iar proiectele de hotarâre privind desemnarea unor reprezentanti în Adunarea Generala a Actionarilor nu fac obiectul unei sedinte extraordinare. În plus, hotarârile nu au avut avizul directiilor de specialitate aflate în subordinea primarului general. Majoritatea consiliilor de administratie apartin PD-L.
Data publicării: 31 Mar 2009 - 05:51

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=32776&titlu=Injuraturi_si_huiduieli_la_Consiliul_Capitalei