Elena Basescu, "Euro-Barbie" [1]

Fiica presedintelui, Elena Basescu, asemanata cu o papusa Barbie, nu ar fi persoana potrivita pentru a ocupa un loc in Parlamentul European, potrivit unui comentariu al Associated Press, intitulat: "Sclipitoarea fiica a presedintelui cauta un loc in Parlamentul European"

. Remarcile despre candidatura mezinei presedintelui au fost preluate de multe cotidiene internationale, printre care si International Herald Tribune. Elena Basescu "topaie" pe podium la prezentarile de moda, sta in cluburi pana la ore tarzii din noapte si mutileaza gramatica – aceasta este caracterizarea pe care i-o face Asociated Press (AP) fiicei presedintelui Traian Basescu, care ar putea figura pe o pozitie eligibila la alegerile pentru Parlamentul European. Jurnalistii de la AP se intreaba, ironic, daca Elena Basescu, pe care o compara cu papusa Barbie, este persoana de care are cu adevarat nevoie Parlamentul European. Intamplator, noteaza AP, tatal Elenei este presedintele Romaniei, Traian Basescu, iar romanii sunt uimiti de implicarea acesteia in politica. La 28 de ani, Elena Basescu nu este un politician tipic, observandu-se lipsa de experienta atunci cand sustine discursuri, insa datorita "buzelor, parului pana la talie si hainelor in voga, ea beneficiaza de o mediatizare aproape la fel de puternica precum tatal sau", comenteaza AP.  Jurnalistii de la AP amintesc si de criteriile Alinei Mungiu-Pippidi, "un intelectual sobru", care a spus ca nu va onora invitatia de a candida pe listele PDL pentru scrutinul european daca fiica presedintelui nu-si va retrage candidatura. Potrivit Deutsche Welle, posibila candidatura a Elenei Basescu face ca alegerile din Romania pentru Legislativul european sa nu mai treaca neobservate. Decizia Elenei Basescu de a candida a surprins multa lume, potrivit Deutsche Welle, mai ales ca aceasta "nu s-a distins cu nimic in politica romaneasca". "Vechea mentalitate clientelara, care a fost mereu condamnata si care, asa cum se stie, a dus la reforma electorala, s-a refugiat, se pare, in domeniul alegerilor europene", mai mentioneaza Deutsche Welle. Intr-un interviu acordat postului public de televiziune, presedintele Traian Basescu a spus ca "probabil" o sa aiba o discutie cu fiica sa in legatura cu candidatura la alegerile europarlamentare. "O sa vorbesc frumos, in orice caz", a subliniat seful statului.
Data publicării: 13 Mar 2009 - 05:40

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=32632&titlu=Elena_Basescu____Euro_Barbie__