Primarii vor ca parlamentarii sa sprijine proiectele locale [1]

Recent, un numar de 106 primari de municipii din Romania s-au intalnit, la Deva, in localitatea Vata de Jos, in cadrul Adunarii Generale a Asociatiei Municipiilor din intreaga tara

. La acest eveniment au fost prezenti premierul Emil Boc, vicepremierul Dan Nica, precum si alti ministri din actualul Guvern. Dupa cum ne-a declarat viceprimarul municipiului Codlea, Calin Ivan (foto), participant la intalnire, principalele teme abordate au vizat descentralizarea in perioada de criza, strategii de dezvoltare si buget, necesitatea unor legi noi, precum si sustinerea financiara a procesului de descentralizare si a persoanelor cu atributii noi in cadrul realizarii acestui proces. Desi reprezentantii Asociatiei Municipiilor din Romania (AMR) s-au pregatit pentru intalnirea cu ministrii si secretarii de stat, inclusiv cu solutii proprii anticriza, primarii si viceprimarii au vrut sa afle de la cei care conduc tara ce se intampla cu descentralizarea in perioada de criza. Una dintre prioritati a constituit-o bugetul pe anul 2009, AMR stabilindu-si o serie de masuri menite sa incurajeze investitorii, atenuand astfel socul crizei economice. Printre propunerile concrete care au fost prezentate guvernantilor s-a numarat descentralizarea invatamantului si a sistemului de sanatate. Iata ce a afirmat, spre exemplu, primarul Pitestiului referitor la acest aspect: "Noi sustinem invatamantul local si spitalele cu bani de la buget, iar directorii sunt numiti de inspectoratele scolare sau de minister. Nu avem nici un control asupra banilor si a patrimoniului. Vrem ca inspectoratele scolare sa aiba doar un rol de inspectie, iar directorii sa-i numim noi. La fel si la spitale". Solutii pentru iesirea din criza O alta problema abordata de primarii de municipii s-a referit la politia comunitara. S-a cerut finantare de la ministerul de resort, propunandu-se si preluarea responsabilitatii serviciului rutier de catre politia comunitara. Delegatii s-au plans, de asemenea, de faptul ca de patru ani de zile, legea politiei comunitare este tot in discutii, nefiind introdusa nici pana azi pe agenda Parlamentului. Dar reprezentantii AMR au adus in premiera si o tema noua. Este vorba despre conlucrarea primarilor cu parlamentarii de alta culoare politica, solicitandu-se astfel o solutie nu de distrugere a proiectelor primarilor, pentru ca alesii sunt din partide adverse, ci de sprijinire a tuturor proiectelor locale viabile initiate de edilii sefi. "La intalnirea de la Deva s-a discutat punctual despre solutiile care trebuie adoptate pentru iesirea din criza anului 2009, edilii fiind averti-zati ca modul in care autoritatile locale vor reusi sa atraga fondurile europene va fi monitorizat foarte atent de la Bucuresti. Tot cu aceasta ocazie au fost abordate aspecte ale programului national de reabilitare termica a locuintelor, consiliile locale avand posibilitatea sa esaloneze, prin rate lunare, in functie de venitul persoanei, cheltuielile ce trebuie facute de catre populatie. Au mai fost dezbatute problemele procesului de descentralizare, proiectul Legii politiei comunitare, primarii pledand pentru realizarea cat mai rapida a descentralizarii propriu-zise si solicitand sa fie consultati atunci cand se adopta legi care privesc administratia publica locala. De asemenea, edilii au discutat despre posibilitatea de a crea, la nivel local, locuri de munca si de a pastra la bugetul propriu o parte din taxele incasate, cum ar fi taxa de timbru. In fine, o alta propunere a primarilor a fost aceea de a putea avea controlul asupra resurselor alocate de la buget, un exemplu in acest sens fiind scolile si spitalele finantate de primarii, unde edilii ar vrea sa poata numi directorii unitatilor respective", preciza viceprimarul din Codlea, Calin Ivan.
Data publicării: 11 Feb 2009 - 06:09

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=32350&titlu=Primarii_vor_ca_parlamentarii_sa_sprijine_proiectele_locale