Prefectura a câștigat un proces împotriva Primăriei Timișoara [1]

Curtea de Apel Timișoara a dat câștig de cauză Prefecturii, în procesul deschis contra Primăriei în privința reabilitării Parcului Copiilor din Timișoara, transmite corespondentul AMOS News (Informatia.ro).

Instanța judecătorească a anulat printr-o sentință definitivă și irevocabilă Hotărârea de Consiliu Local 362 din 30.10.2007, după ce Prefectura Timiș a atacat în instanță acest document, în decembrie 2007. Hotărârea prevedea concesionarea parcului pentru 25 de ani unei societăți private.

Potrivit studiului de fezabilitate, în parc se dorea crearea unor alei pe 6.000 de metri pătrați, pe lângă cele existente deja pe 5.900 de metri pătrați. În parc urma să fie construite două parcări, să fie amenajat accesul pentru mașini, se înființau unități de alimentație publică, se extindea spațiul de karting și urma să se construiască un birou pentru administrația parcului.

"Această hotărâre de consiliu reducea suprafața verde din Parcul Copiilor cu aproximativ 10.000 de metri, ori se știe că Timișoara e un oraș deficitar ca suprafață de spații verzi. Mă bucură că acel parc va rămâne doar al CL Timișoara și nu va fi concesionat pe 25 de ani, printr-o asociere - 51% o firmă și doar 49% la CL. Consiliul Local are bugete foarte mari, poate suporta această investiție”, a declarat prefectul Ovidiu Drăgănescu.

Prefectul a mai apreciat că investiția în parc ar trebui să se facă doar din bugetul orașului. "Instanța s-a legat de unul sau două cuvinte din studiul de fezabilitate, fără să se mai uite în spatele cuvintelor să vadă ce vroiam noi să facem la acel parc. Acum nu avem de ales, noi o să mergem înainte cu reabilitarea parcului, din bugetul local”, a declarat purtătorul de cuvânt al Primăriei Timișoara, Flavius Boncea.

Parcul Copiilor a fost închis în urmă cu mai mulți ani, timp în care nu s-a reușit reabilitarea lui din diferite motive, unul fiind procesul deschis de prefect, care a acuzat municipalitatea că încearcă să tragă "un tun imobiliar" în acest parc. În plus, pentru că jucăriile erau vechi și reprezentau pericol pentru copii, au fost înlăturate. Din decembrie 2008, în parc au început lucrări de reamenajare și plantare.
Publicat de : Ioana TOMA
Data publicării: 06 Feb 2009 - 06:13

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=32311&titlu=Prefectura_a_castigat_un_proces_impotriva_Primariei_Timisoara