Brașov: Toți consilierii locali au renunțat pentru un an la indemnizație [1]

Consiliul Local Brașov în ședința de plen de vineri, prima din acest an, suspendarea indemnizațiilor pentru toți consilierii membri ai acestui for.

Propunerea a venit din partea consilierul local PD-L Vasile Kraila, find motivată de
criza economică. Este vorba de 450 de lei pe lună pentru fiecare ales local, astfel că pe lună s-ar strânge 12.150 de lei. După ce această propunere a fost aprobată de toți consilierii, alesul local PSD Minerva Gurgu a declarat faptul că acești bani ar trebui să aibă o destinație precisă, pentru a nu se pierde cu alte cheltuieli. „Banii de la noi ar trebui să fie direcționați către Direcția de Servicii Sociale, în special pentru vârstnicii care primesc pachete, pentru copiii care primesc pachețele și de la Clubul Rotary, dar și pentru copii merituoși care nu au o situație materială foarte bună”, a spus Minerva Gurgu, a cărei propunere a fost și ea acceptată de colegii săi.

Publicat de : Mirela LEONTE
Data publicării: 31 Ian 2009 - 06:06

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=32256&titlu=Brasov__Toti_consilierii_locali_au_renuntat_pentru_un_an_la_indemnizatie