Sorin Oprescu: Ne pregătim să vă oferim o iarnă ca-n povești [1]

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a susținut astăzi un discurs cu ocazia lansării programului evenimentelor dedicate sărbătorilor de iarnă.

Redăm integral discursul primarului general.

"Buna ziua, bine ne-am regăsit!Suntem deja în luna Decembrie și este momentul să anunț bucureștenii că orașul lor va îmbraca haine noi, de sărbătoare. Deși se pare că trebuie să mai așteptăm până ninge, noi ne pregătim să vă oferim o IARNA CA-N POVESTI.

Intentionam sa reinviem spiritul Craciunului!

Crăciunul este sărbătoarea Nasterii Domnului, sarbatoarea sfântă care aduce lumină în sufletele oamenilor. Asa ca prima noastra actiune va fi sambata, de Mos Nicolae cand mai multe bulevarde si strazi din Bucuresti vor fi ilumínate. In acest sens firma care se ocupa de acest lucru, LUXTEN, va folosi circa  520. 000 de becuri tip LED, 168.000 de globuri luminoase si un brad de 17 metri inaltime, amplasat in intersectia de la Universitate. Luminile vor fi aprinse de aici de la Primarie, pentru ca imi doresc ca institutia pe care o conduc sa fie aproape de oameni, sa se transforme intr-o Primarie a bucurestenilor.  Pana atunci, 5 brazi de cateva zeci de metri,fiecare vor fi decorati in rosu si auriu, culorile specifice acestei sarbatori. Unul dintre brazi este deja amplasat in Parcul Unirii, iar alti 4 vor bucura cetatenii care locuiesc sau trec pe langa Academia Militara, in  Parcul Tineretului, Parcul Herastrau si Regie. Atmosfera de poveste va fi creata de cele 240 de casute care vor fi amplasate pe Bulevardul Unirii (cunoscut drept Bulevardul cu fantani), la Piata Unirii, in Parcul Tineretului, pe Edgar Quinet, in Herastrau, in Regie si in Piata Victoriei. Vom recrea in Bucuresti atmosfera targurilor de Craciun. Comerciantii le vor oferi vizitatorilor de la alvita, sucuri si ceai, pana la carnati si vin fiert, dar si suveniruri specifice sarbatorilor de iarna. Vor fi targuri dedicate: targ de dulciuri, targ culinar, al mestesugrilor si buchinistilor. Cele mai multe casute vor fi amplasate pe Bulevardul cu fantani, unde, asa cum stiti, a fost inchisa si circulatia automobilelor.

Evenimentele despre care va vorbesc sunt dedicate in primul rand copiilor. Din acest motiv, in Bucuresti, sarbatorile de iarna incep de Mos Nicolae, cunoscut drept protector al copiilor, primul mos care le face micutilor cadouri odata cu venirea iernii.

Cadourile noastre pentru ei sunt nenumarate. In Parcul Unirii am creat un ORAS al lui Mos Craciun, cu zane si spiridusi, veniti special sa-i duca pe micuti in lumea povestilor.

Tot aici, dar si in Parcul Tineretului vor fi amplasate doua scene, pe care, in timpul zilei, vor concerta solisti si trupe de copii din Bucuresti si din tara. In trei saptamani de spectacol, ne vor incanta peste 1 100 de artisti copii. N-am sa va spun nume de solisti sau de trupe, ca sa nu uit pe cineva, dar o sa rasfoim impreuna programul.

Tot pentru copii si in aceeasi zi de Mos Nicolae, in Parcul Unirii se va deschide un patinoar, care va fi functional pana in februarie. Iar cea mai frumoasa surpriza pe care le-am pregatit-o micutilor este intalnirea cu Mos Craciun. Si un unul, ci 4 000 de MOSI vor defila pe 21 decembrie, pe strazile Bucurestiului. Toti copiii pe care ii vor intalni, si nu numai, vor primi daruri constand in jucarii si dulciuri. Incercam sa batem recordul mondial, care era sub 3. 618 de mosi pe strada in acelasi timp. Initiatorul acestui demers este Compania Coca Cola, careia-i multumim ca ni s-a alaturat . Coca Cola este si sponsorul acestui eveniment, 4 000 de MOSI CRACIUN, in acelasi timp, pe strazile Bucurestiului.

Pe cele doua scene despre care va spuneam, cea din Parcul Unirii si cea din Tineretului, dupa-amiaza si seara vor urca trupe de colindatori din toata tara si interpreti romani cunoscuti, care vor concerta live.

O alta surpriza,dedicata de aceasta data tinerilor si adultilor, va fi pe 27 decemnbrie si este vorba despre un festin culinar: CEL MAI LUNG CARNAT din lume. Si aici ne straduim sa doboram recordul, avem invitati de la Guinness Book. Iarasi precizez: Nu plateste Primaria aceasta actiune, ci sposorul, respectiv firma Caroli.

Si ca sa continuam lista surprizelor, a doua zi pe 28 decembrie, va asteptam sa degustati CEL MAI LUNG TORT DIN LUME, o alta provocare pentru noi sa ne facem  cunoscuta capitala peste hotare. Mai vreti o surpriza? PLateste sponsorul: una dintre cele mai mari agentii de publicítate din Romania, McCann Erickson a cointeresat clientii proprii, care ni s-au alaturat in organizarea acestui eveniment. Trecerea dintre ani va fi sarbatorita in Bucuresti in Piata Constitutiei. Pe o scena imensa vor concerta artista iubiti de dumneavoastra, va fi un spectacol de lumina si artificii demn de o capitala europeana. DAR nu va spunem acum tóate detaliile. Vom avea si alte surprize, atat pe scena din Piata Constitutiei, cat si la targurile de Craciun. Ne revedem in aceste zile si va informam.

Asa ca, invit toti bucurestenii sa ni se alature la aceste evenimente. Scopul nostru este sa va facem sa va bucurati de Bucuresti!Costul total al evenimentelor de Craciun nu va depasi bugetul stabilit, adica 5 milioane de RON.  Banii vor veni de la cei doi parteneri: ACUB si Centrul Traditiei si Creatiei Populare al Municipiului Bucuresti.

Mihaela Paun si Claudia Varlan, directoarele acestor institutii sunt alaturi de mine, cu informatii daca aveti nevoie".

Data publicării: 04 Dec 2008 - 05:54

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=31709&titlu=Sorin_Oprescu__Ne_pregatim_sa_va_oferim_o_iarna_ca_n_povesti