Fight club în Palatul Parlamentului [1]

.11.2008

„Liniste în Pastele, cvorumul, anafura, interpelarea, Cristosii, blamu’, smirna si comisia voastra de deputati si senatori”, rasuna apelul la ordine al presedintelui Camerei Deputatilor, Marius Marinescu „Bideu”. Batu cu ciocanelul în pupitru, însa, cum vacarmul nu se stavilise, apuca o galeata cu apa si stropi demnitarii din primele randuri. Parlamentul se reunise în plen pentru a vota planul de buget al celor doua Camere precum si stabilirea necesarului de materiale logistice, dar, ca de obicei, iesise cu scandal. Dupa ce spiritele se mai potolira, domnul Bideu începu sa dea citire proiectului de buget: „Asadar, am stabilit deja reînnoirea parcului auto cu autoturisme marca Porsche Cayenne”. (Se auzi un murmur de aprobare). „In urma primelor sedinte am constatat ca cantitatea de apa servita în timpul sedintelor este total insuficienta. De asemena, cateva doamne s-au plans ca apa minerala irita tenul... Astfel, propunem dublarea volumului de apa achizitionata, precum si trecerea exclusiv pe apa plata. Sugeram ca aceasta sa fie consumata direct din sticle sau pahare de plastic, deoarece se pare ca paharele din sticla se sparg într-un ritm mult prea accelerat”. (Aplauze furtunoase!). „Propunem de asemenea achizitionarea a 300 de bate de baseball, 250 de cutite de bucatarie, 220 de spray-uri lacrimogene si a 1.000 de petarde, pentru sedinta programata imediat dupa vacanta de iarna”. „Dar niste bideuri noi nu achizitionam?”, se auzi o voce din sala. Scandalul izbucni din nou. Deputatul Bideu apuca un scaun si arunca dupa cel care i se paruse ca întrerupsese sedinta. Il nimeri, în schimb, pe deputatul Dragos Dinca. Acesta se ridica de jos nedumerit si bolborosi drept orice raspuns sloganul sau de campanie: „Ce vad, ce vreau, ce fac?!...” „Stai sa vezi ce poate face Voiculescu!”, striga senatorul Antenelor asmutindu-se în lupta. O vreme, tabara sustinatorilor deputatului Bideu paru în avantaj, însa Elena Udrea veni cu întariri: „E.U. apar cauza ta”, racni deputata si începu sa stearga cu adversarii politici pe jos si sa croseteze cateva crosee. In curand se trecu la artileria grea. „Experienta mea, în slujba ta!”, se arunca în lupta senatorul Vasile „Bulldog” Blaga muscand din dusmani. Dinti, nasturi si capete începura sa zboare în toate directiile. Deputatul Viorel Stefan se feri cu dibacie, laudandu-se ca: „Sunt activ si vigilent, eu nu dorm în parlament!”. Sulfina Barbu nu mai astepta desfasurarea evenimentelor si rupse usa refugiindu-se în bufetul institutiei si racnind catre combatanti, precum în campanie ca vrea sa „schimbe mediul politic”. Luptele continuau din plin în plen. Ludovic Orban facuse guler o mandolina trantita în capul Ralucai Turcan si acum împartea directe urland ca: „Romania e pe maini bune!”. La un moment dat, întreaga sala fu strabatuta de tipatul de groaza al vocii noastre în Parlamentul Romaniei, Luminita Anghel. Deputatul Catalin Zmarandescu descinsese în galeria ultrasilor din Parlament si începuse sa le predea „ABC”-ul interventiilor la tribuna.

Data publicării: 28 Noi 2008 - 05:29

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=31659&titlu=Fight_club_in_Palatul_Parlamentului