Primarul Piedone, obligat sa semneze o autorizatie de construire [1]

Primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, a declarat, ieri, ca a fost "fortat" de prevederile legislative sa semneze o autorizatie de construire care va permite construirea a trei blocuri de cite 11 etaje, prin constructia imobilelor fiind afectate doua locuri de joaca si o cale de acces

. "Cunosteam aceasta situatie inainte de a deveni primarul sectorului 4, cetatenii din zona m-au sesizat si le-am oferit sprijinul meu, consiliindu-i si reprezentindu-i in instanta, prin intermediul Asociatiei pentru Protectia Cetateanului. Din nefericire, au pierdut, legea «protejind», a cita oara, pe cei puternici in detrimentul dreptatii. Nu contest dreptul la proprietate consfintit prin Constitutie, ci modul in care s-au realizat punerile in posesie, fara o documentare prealabila temeinica", sustine Cristian Popescu Piedone. Beneficiara autorizatiei de constructie este societatea ISORM Trust Construct SRL, care va ridica cele trei imobile de locuit de cate 11 etaje pe un teren in suprafata de 2.683 metri patrati, situat pe Aleea Terasei nr. 8D. Edilul sectorului 4 sustine ca a incercat "tergiversarea semnarii autorizatiei", primind mai multe notificari de la reprezentantii societatii, "in urma cu trei zile (vineri - n.r.) fiind trimis personal in judecata". Potrivit autoritatilor locale de sector, societatea" intreprinde inca din 2005 demersuri pentru a realiza acest proiect", firma obtinind dreptul de proprietate in urma unui schimb de teren cu Primaria Capitalei si solicitind elaborarea unui Plan Urbanistic Zonal "inca inainte de a deveni proprietar de drept" si prin modificarea traseelor unor importante conducte de alimentare cu apa potabila, gaze naturale si termoficare. "Beneficiarul sustine ca, prin nesemnare, i-am adus prejudicii de 10.000 de euro pe zi si ca am tras de timp pina ce au expirat majoritatea avizelor pe care le contine autorizatia. "Da, asa am facut, se poate observa data intrarii dosarului de autorizatie la semnat! Iata cum, fortat de o hotarire a Consiliului General al Municipiului Bucuresti si de un PUZ, sint obligat ca primar, sa imi calc pe suflet!", a mai afirmat primarul Piedone.
Simona Sofian

Alte articole din La zi.

Data publicării: 21 Oct 2008 - 05:35

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=31335&titlu=Primarul_Piedone__obligat_sa_semneze_o_autorizatie_de_construire