Pichet pentru Legea 10, la Palatul Cotroceni

Reprezentantii Partidului Conservator si cei ai Asociatiei Proprietarilor pe Legea 112 au pichetat ieri Palatul Cotroceni si i-au solicitat presedintelui, printr-un memoriu, sa promulge cat mai repede modificarile la Legea 10/2001

. Peste 250 de proprietari pe Legea 112 din intreaga tara l-au rugat pe presedinte sa nu mai permita aruncarea lor in strada. Senatorul Marius Marinescu si-a exprimat convingerea ca Legea este constitutionala pentru ca ea a primit avizul Consiliului Legislativ si a precizat ca sesizarile PDL si PNL au un caracter strict politic, intrucat acestia au votat initial propunerile PC. O delegatie formata din senatorul Marius Marinescu, deputatii Ioan Tundrea si Corneliu Ciontu si proprietarii pe Legea 112 au depus un memoriu la Administratia Prezidentiala semnat de presedintele fondator al PC, Dan Voiculescu si presedintele Asociatiei Proprietarilor pe Legea 112, Stelian Opris. Dan Voiculescu si Stelian Opris spun in memoriu ca modificarea Legii 10/2001 ofera o solutie rapida si clara atat la problema chiriasilor care au devenit proprietari ai fostelor imobile nationalizate conform Legii 112/1995, carora instanta le-a anulat ulterior contractul de vanzare-cumparare, cat si pentru fostii proprietari ale caror solicitari de despagubire sunt tergiversate sistematic. In documentul mentionat, cei doi fac referire si la decizia CEDO in cazul “Raicu contra Romania”, cand Curtea a recunoscut dreptul de proprietate asupra imobilului cumparat in baza Legii 112/1995. CEDO a stipulat ca deposedarea achizitorilor de buna credinta reprezinta de asemenea o incalcarea a dreptului de proprietate. In finalul memoriului cei doi ii solicita presedintelui sa promulge cat mai repede legea privind modificarea si completarea Legii 10/2001, spunand ca astfel va ajuta un act de reparatie atat fata de proprietari cat si fata de chiriasi. “Veti da astfel o dovada clara ca lupta anticoruptie se poate purta si cu fapte, nu numai cu vorbe, poate servi si interesele cetatenilor, nu numai interesele politice”, se arata in finalul expunerii.

Data publicării: 17 Oct 2008 - 05:45

Link ştire