Băsescu: Militarul nu mai este singuratic în teatrul de război, dar este dincolo de comandant și un diplomat [1]

Președintele României, Traian Băsescu, a participat în această dimineață la festivitatea de absolvire a noii promoții de ofițeri ai Universității Naționale de Apărare "Carol I" .

În discursul său, șeful statului a vorbit despre performanțele înregistrate de armata română precum și despre faptul că militarul nu mai are doar un simplu statut de militar.

"A trecut vremea când militarul era un simplu militar care trebuia să execute. Ofițerul armatei moderne este ofițerul cu viziune, cu capacitate de a înțelege efectele și evoluțiile dincolo de trupele pe care le comandă", a precizat Băsescu.

Mai mult, șeful statului a accentuat faptul ca ofițerul unei armate moderne este capabil să coopereze în mod egal cu oricare din partenerii din alianța Nord-Atlantică sau cu partenerii militari din UE.

De asemenea, Băsescu a spus că un bun militar trebuie să știe să comunice și cu cei din afara ariei militare."Ofițerul militar este dincolo de a-și însuși cunoștințele militare. Trebuie să consolideze capacitatea de a coopera cu civilii oriunde s-ar afla în misiune".

Potrivit șefului statului, la ora actuală progeresele făcute de armata derivă și din faptul că aceasta "nu mai este o structură însingurată, o structură de forță a statului".

"Armata modernă este o armată susținută și înțeleasă de oameni care au cunoștințe în domeniul militar, în domeniul strategiei militare", a mai spus Băsescu.

În continuare, președintele a punctat faptul că armata trebuia să aiba corespondent atât în lumea politică, cât și în societatea civilă întrucât în caz contrar nu ar avea susținerea necesară.

"O armată care nu are corespondent în lumea politică, în societatea civilă este o armată care nu ar putea fi susținută, ori democrația obligă la crearea unui mediu în care armata să fie și înțeleasă și sprijinită. De aceea, mi se pare extrem de important ca privind la dimensiuni cei care au absolvit colegiul național de apărare sunt cam jumătate din militarii de carieră. Este important ca acest proces de întrepatrundere dintre armată și politic, dintre armată și societatea civilă să continue și să se consolideze", a precizat șeful statului.

De asemenea,Băsescu a subliniat că astăzi militarul român din teatrul de operațiuni "nu mai este singuratic", ba mai mult este și un diplomat.

"Astăzi militarul nu mai este singuratic în teatrul de război, dar este dincolo de comandant și un diplomat. Ofițerii noștri aflați în Afganistan, Irak sau în Balcani sunt ofițeri care fac și diplomație. Nu este posibil ca astăzi militarul să fie militar doar la cunoștințe militare. De aceea, cele zece specializări ale universității arată evoluția formidabilă pe care armata română  a avut-o în ultimii 20 de ani", a mai spus acesta.

Publicat de : Alina BOGHICEANU
Data publicării: 26 Iul 2008 - 05:34

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=30572&titlu=Basescu__Militarul_nu_mai_este_singuratic_in_teatrul_de_razboi__dar_este_dincolo_de_comandant_si_un_diplomat