UDMR invoca frauda la Targu Mures [1]

Presedintele UDMR Targu Mures, David Csaba, a depus o sesizare la Biroul Electoral Judetean Mures, aratand ca mai multe masini apartinand societatii de transport public a candidatului PDL Mures, Claudiu Maior (foto), transporta votanti de etnie roma, existand posibilitatea unei "fraude de proportii"

. Udemeristii au sustinut, intr-un comunicat de presa, ca romii votanti au fost adusi din mai multe zone catre sectiile de votare 13, 14, 15, 16 si 17, situate in aceeasi cladire a Gimnaziului "Alexandru Ioan Cuza" din strada Baraganului, transmite Mediafax. Reprezentantii maghiarilor au anexat la contestatie fotografii cu mijloacele de transport in comun cu alegatorii de etnie roma, precum si fotografii cu sediul sectiilor de votare mentionate, din care reiese ca cetatenii romi au fost transportati de masinile SC Siletina, societate de transport public a candidatului PD-L Mures la Consiliul Judetean, Claudiu Maior. "Va semnalam ca toate aceste masini purtau in apropierea sectiilor de votare mentionate insemne si afise electorale cu Dorin Florea (actualul primar, candidat PD-L la primaria municipiului - n.r.), fapt ce contravine legii. Va sesizam faptul ca ne aflam in fata unei situatii exceptionale, in care se pune problema unei fraude electorale de proportii", se mai arata in comunicat. (A.H.)
Data publicării: 02 Iun 2008 - 05:24

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=29677&titlu=UDMR_invoca_frauda_la_Targu_Mures