Favoritii la primarie in marile orase spun ca nu cred in sondaje

Radu Mazare, pe care cel mai recent sondaj INSOMAR il da castigator in primul tur la Primaria Constantei, cu 75%, declara ca nu vrea sa comenteze deloc sondajele de opinie

. Prezent la inaugurarea unor sectii ale Spitalului Clinic Judetean Constanta, Mazare a spus ca nu vrea sa comenteze niciun sondaj, chiar daca ii este favorabil. „Astept rezultatul alegerilor si apoi vom comenta procentele si tot ce doriti dumneavoastra", a explicat Mazare. Victor Manea, candidatul PNL, cotat cu a doua sansa, cu doar 11%, catalogheaza rezultatele drept „o ultima incercare de manipulare a electoratului din Constanta, in disperarea primarului de a se desparti de scaunul sau". „Prezenta la vot va fi foarte scazuta" Gheorghe Ciuhandu este favoritul tuturor sondajelor pentru Primaria Timisoara, fiind incert insa daca va castiga din primul tur. In sondajul INSOMAR, Ciuhandu este cotat cu 67 la suta, insa in sondajul comandat pentru PSD are doar 43 la suta. Un sondaj realizat de PD-L Timisoara il coteaza pe Ciuhandu cu 51 la suta din intentiile de vot. „Problema este ca in toate sondajele prezenta la vot este foarte scazuta la Timisoara, sub 35 la suta. Astfel, vor decide pentru intregul oras mai putin de un sfert din alegatori. Oamenii trebuie sa iasa la vot", a declarat Ciobanu. Cearta la Iasi „Datele prezentate sunt neverosimile, pentru ca nu sunt comparabile cu datele celorlalte masuratori sociologice serioase comandate in Iasi de PD-L si alte partide. In toate sondajele noastre din urma cu un an pana in prezent, Gheorghe Nichita a avut scoruri intre 25 si 35%. Orice sociolog stie ca nu se putea produce o asa schimbare spectaculoasa peste noapte. Despre scorul meu nu comentez nimic, ca sa nu spuneti ca sunt subiectiv", a declarat Dumitru Oprea, candidatul PD-L la Primaria Iasi. Pesedistii spun ca procentele ar fi reale. „Rezultatele sondajului INSOMAR merg aproape pana la identitate cu cele din sondajul nostru. Este un sondaj credibil", a spus Doru Tompea.
Data publicării: 28 Mai 2008 - 04:50

Link știre