Basescu a trimis inapoi la Senat Legea locuintelor pentru personalul din Ministerul Economiei [1]

Presedintele Traian Basescu a trimis, miercuri, spre reexaminare, la Senat, doua acte normative care vizeaza aprobarea de catre Parlament a doua ordonante de urgenta, informeaza un comunicat al Administratiei prezidentiale.

Seful statului a trimis la Senat Legea pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 130/2004, din 9 decembrie 2004, privind unele masuri pentru vanzarea de catre societatile comerciale, companiile si societatile nationale din sectorul energiei, petrolului, gazelor naturale, resurselor minerale si al industriei de aparare, precum si de catre alti agenti economici din subordinea Ministerului Economiei si Comertului, a locuintelor pe care acestia le au in patrimoniu personalului propriu, titularilor contractelor de inchiriere sau pensionarilor cu ultimul loc de munca la acesti agenti economici. Potrivit comunicatului, Administratia prezidentiala considera ca Legea pentru aprobarea O.U. nr. 130/2004 este "neclara", existand posibilitatea interpretarii sale in sensul ca prioritari la achizitionare sunt cei care constituie "personalul propriu" si abia apoi "titularii contractelor de inchiriere". Mai mult, "datorita formularii deficitare a textului", care nu stabileste nici o vechime a "personalului propriu" in respectivele societati comerciale, companii, alti agenti economici din subordinea MEC, s-ar putea ajunge in situatia comiterii unor abuzuri, se mai arata in comunicat. Potrivit sursei citate, persoane care ar fi angajate chiar dupa intrarea in vigoare a Ordonantei de urgenta ar ajunge sa beneficieze de aceasta posibilitate de cumparare care deroga vadit de la dreptul comun si este extrem de avantajoasa. O.U. nr. 130/2004 prevede, la articolul 4, ca pretul de vanzare se stabileste pe baza unui raport de evaluare, evaluatorii fiind selectionati conform legislatiei in vigoare. Legea nu prevede insa cine poate face aceasta selectie a evaluatorilor si nici nu prevede un pret minim de la care se poate face evaluarea, lasand posibilitatea unui arbitrariu cu privire la stabilirea pretului de evaluare a locuintelor, de la persoana la persoana, se mai arata in comunicat. "Exista, asadar, riscul comiterii unor abuzuri la adapostul neclaritatii si insuficientei legii", sustine sursa citata. Presedintele Basescu a trimis pentru reexaminare si Legea pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2000 pentru modificarea si completarea Codului de procedura civila. Administratia prezidentiala considera ca Legislativul trebuie sa aiba in vedere o serie de aspecte, respectiv: sporirea eficientei si responsabilizarea judecatorilor, asistenta judiciara gratuita, obligatia judecatorului de a rezolva problemele de drept controversate. Este necesara eficientizarea activitatii sectiei civile a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, confruntata astazi cu un numar urias de cauze (la inceputul lunii iunie 2004, un numar de 38.759 dosare, iar la sfarsitul lunii martie 2005, se afla pe rol un numar de 16.556 de dosare), in conditiile in care numarul judecatorilor de la aceasta sectie este de aproximativ 20, se arata in comunicat. Presedintia considera, de asemenea, ca este nevoie ca judecatoriile sa redobandeasca plenitudinea de jurisdictie in materie civila, ceea ce se poate face prin intarirea responsabilitatii judecatorilor, in special de la instantele inferioare si atribuirea competentei de judecata instantei supreme doar pentru litigiile ce au o valoare peste o anumita suma (spre exemplu pentru litigiile al caror obiect are o valoare de peste 10 miliarde lei).
Publicat de : Mediafax
Data publicării: 01 Apr 2005 - 09:18

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=2829&titlu=Basescu_a_trimis_inapoi_la_Senat_Legea_locuintelor_pentru_personalul_din_Ministerul_Economiei