NUP pentru Videanu in disputa pentru cofetaria lui Bivolaru

Primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, a primit neinceperea urmaririi penale pentru infractiunea de luare de mita, fara ca macar sa fie audiat la DNA, intr-un dosar privind concesionarea unui spatiu comercial

. Aceeasi solutie a fost data de procurori si in cazul lui Dumitru Stanescu, secretar general al municipiului Bucuresti. Singurul "vinovat" pe care procurorii l-au trimis in judecata a fost Lucian Paraschiv, fost consilier general din partea PD si presedinte al Comisiei buget-finante, care ar fi pretins 150.000 de euro pentru a obtine din partea Consiliului General al Municipiului Bucuresti aprobare pentru un schimb de spatii comerciale. Spatiul disputat - o cofetarie - era situat pe strada Victorie 33-35. Acesta fusese concesionat, anterior scandalului, unei societati care apartine fostului deputat PDSR Gabriel Bivolaru. Potrivit rechizitoriului, denuntatorul Vasile Eugen a depus la DNA un reportofon, "pe care a inregistrat doua discutii cu Lucian Paraschiv, in cursul carora acesta din urma i-a pretins, in scopul aratat, diverse sume de bani, prezentandu-i totodata modalitatile practice prin care urmau a fi remise". Denuntatorul a reclamat la DNA ca fostul consilier CGMB l-a chemat la sediul primariei, prilej cu care i-ar fi spus ca "s-a sfatuit cu Stanescu si cu Videanu si au hotarat ca eu sa le dau 150.000 euro, 75.000 inainte si 75.000 dupa".
Pretindea 10.000 lunar, timp de 10 ani
Potrivit inregistrarilor depuse la dosar, Lucian Paraschiv a gasit mai multe modalitati prin care urma sa fie recompensat, in momentul in care Vasile Eugen primea spatiul. "Eu pot sa fac si spun asa: «Eugen, tu imi dai pe luna 10.000 euro… pe timp de 10 ani, si dupa ce iti fac si tu faci cu spatiul ce vrei, il inchiriezi, dar tu imi dai 10.000. Nu ma intereseaza cat scoti din cofetarii, cat scoti din mai stiu eu ce…»". Alte variante erau cesionarea a 50% din actiunile societatii lui Vasile Eugen sau semnarea unui contract de consultanta intre firma denuntatorului si o firma controlata de tatal sau. Dosarul fostului consilier general se judeca la Tribunalul Bucuresti. El a confimat cea mai mare parte a convorbirilor ambientale, dar sustine ca a pretins suma de 150.000 de euro pentru secretarul general al Capitalei.
Paraschiv: "Am fost un intermediar"
"Am fost un intermediar intre Stanescu si Eugen Vasile", se scuza Paraschiv. Schimbul de spatii comerciale a cazut, dupa ce a intrat DNA pe fir, iar spatiul a primit o alta destinatie. Au ramas la dosar convorbirile acuzatoare. Dumitru Stanescu a sustinut in fata judecatorilor ca nu stia nimic de acest troc si ca societatea denuntatorului, cu banii de spaga, putea sa isi cumpere un imobil. Audiat in proces, Adriean Videanu a declarat ca stia de litigiul privind spatiul de pe strada Victoriei 33-35, dar nu are cunostinta de nicio suma pretinsa in numele sau. "Il cunosc pe inculpat in primul rand ca un fost membru PD, ca pe un om integru si ca o persoana de perspectiva in randurile acestui partid". Viceprimarul Razvan Murgeanu a aratat la tribunal ca nu cunoaste nimic despre concesiune.
(L. Nastase/I. Stoica)
Data publicării: 14 Dec 2007 - 05:29