Basescu l-a salvat pe Geoana de Vanghelie [1]

Prezenta sefului statului la lansarea eurocandidatilor PSD i-a permis lui Geoana sa evite umilirea pe care i-o pregatise filiala Bucuresti

.

A fost bine? A fost rau? Dupa descinderea lui Traian Basescu la reuniunea de la Romexpo, pesedistii faceau calcule, impartindu-se in doua tabere: cei care spun ca este un castig si cei care cred ca a fost o prostie.Cert este ca venirea lui Basescu a fost o mana cereasca pentru Mircea Geoana, chiar daca presedintele PSD a fost in prima faza incurcat de descinderea sefului statului. Potrivit unor surse din PSD Bucuresti, reuniunea de la Romexpo, organizata minutios de Marian Vanghelie, avea la baza o regie pentru umilirea lui Geoana. Chiar inainte de inceperea mitingului, liderii filialei Bucuresti se laudau ca i-au pregatit o surpriza si ca aveau sa i-o plateasca pentru ca ei nu au fost invitati in urma cu cateva zile la Palatul Parlamentului, unde a avut loc lansarea candidatilor PSD pentru Parlamentul European.Regia filialei lui Vanghelie urmarea sa-i arate lui Geoana ca este un lider secundar in comparatie cu Iliescu, Nastase si Oprescu. Instructiunile raspandite in sala erau acelea de a aplauda frenetic si de a scanda zgomotos cand erau rostite numele lui Iliescu, Nastase, Oprescu si Vanghelie, iar cand era rostit numele lui Geoana, sala sa reactioneze lesinat. Asa s-a si intamplat pana in momentul venirii lui Basescu. Prezenta acestuia i-a facut insa pe pesedisti sa ignore polarizarile interne dintre Geoana, Iliescu si Nastase. Mai mult, la finalul discursului prezidential, oamenii lui Vanghelie, instruiti sa strige „Iliescu, Iliescu!”, s-au trezit scandand „Geoana-PSD!”, chiar daca Basescu ii daduse altcuiva in cap cu mineriadele. Pentru ca nu au mai contat pe moment rivalitatile si manevrele prin care pesedistii voiau sa-si dea la picioare, ci a contat sa-i tina piept navalitorului Traian Basescu.Pozitii diferiteUn efect apreciat de liderii social-democrati ca pozitiv pentru intregul partid este acela ca Traian Basescu s-a asociat cu PSD in campania pentru votul uninominal. „Am depasit imaginea Basescu-PD contra parlamentului celor 322. Votul uninominal este o idee in care Basescu si PSD sunt impreuna”, explicau unii dintre liderii social-democrati.Dincolo de acest nescontat si temporar efect al descinderii lui Basescu printre pesedisti, acest eveniment a creat ulterior noi dispute in partid. Liderii PSD care au avut initiativa invitarii presedintelui si-au laudat calculul politic. In schimb, opozantii lui Geoana, in special garda veche a fostilor lideri ai PSD, a strambat din nas spunand ca „nu a fost o miscare prea desteapta”. Ion Iliescu, pus in fata faptului implinit, a inghitit in sec criticand „cinismul” presedintelui care agita subiectul „mineriadelor”. Potrivit apropiatilor lui Iliescu, daca ar fi stiut ca Basescu va veni, ar fi absentat. Nici Nastase si Oprescu nu au vazut bine lectiile lui Basescu despre reformarea PSD, dar s-au abtinut de la critici in public. La fel si unii dintre parlamentarii fideli lui Iliescu si Nastase, care au mormait din nou despre faptul ca „Geoana a vandut partidul lui Basescu”. Dupa alegeri, primirea lui Basescu va fi folosita de adversarii lui Geoana drept un cap de acuzare in rafuielile interne din PSD. TEODORESCU„A fost o initiativa buna”Sociologul si deputatul PSD Alin Teodorescu considera ca invitarea lui Traian Basescu „a fost o initiativa buna”. „Venirea lui la PSD a aratat ca suntem un partid frecventabil. Noi stiam ca Basescu are cateva persoane pe care nu le agreeaza, si asta s-a vazut si din discursul sau. Dar s-a vazut ca nu are ceva cu partidul in sine. Ce ne-a mai spus? Ca suntem un partid care trebuie sa ne reformam, iar acesta este un sentiment pe care il au foarte multi membri ai PSD”, a comentat Teodorescu efectele prezentei lui Basescu.

Invitarea lui Basescu a impartit PSD in doua tabere: pro si contra

Data publicării: 27 Oct 2007 - 04:22

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=27214&titlu=Basescu_l_a_salvat_pe_Geoana_de_Vanghelie