Sulitzer a pus mana pe brandul Dracula [1]

Firma scriitorului francez Jean Loup Sulitzer va vinde imaginea contelui de Transilvania, iar CJ Brasov va incasa 20% din afacere

Reprezentantii Consiliului Judetean Brasov si scriitorul francez Jean Loup Sulitzer au semnat un protocol de colaborare in vederea exploatarii la nivel international a brandului Dracula

. In afacere vor mai fi implicati niste parteneri ai francezului si fostul ministru al culturii Razvan Theodorescu. Controversatul scriitor francez Jean Loup Sulitzer a fost prezent ieri la Brasov pentru a semna protocolul de asociere cu Consiliul Judetean in vederea constituirii unei societati comerciale care sa exploateze brandul Dracula. In societatea ce se va forma, Draco Carpat, CJ Brasov va avea 2% din actiuni (ceea ce inseamna o contributie de 200 de euro la capitalul social al firmei) si va beneficia de 20a din incasarile acesteia. „Peste tot, in intreaga lume, se obtin bani de pe urma brandului Dracula. Desi e asociat cu Romania, Transilvania si judetul Brasov, voi nu castigati nimic din treaba asta”, spune Sulitzer. Acesta a aratat ca Dracula ar putea aduce beneficii financiare Brasovului la fel cum Harry Potter a adus beneficii scriitoarei J.K. Rowling. „O multime de produse promotionale, de la brelocuri, tricouri si masti pot fi create sub marca Dracula-Brasov-Transilvania si noi sa obtinem beneficii din urma acestui lucru. Toate aceste lucruri vor fi facute aici, de mesteri locali, si asta va ajuta si economia, si turismul”, crede scriitorul francez. Acesta vrea sa promoveze produsele realizate sub marca DBT drept „originalele” intrucat vor fi facute in judetul Brasov, unde Castelul Bran este considerat locuinta lui Dracula. „Nu am fost implicat in spalari de bani!”Pentru a-l ajuta pe francez in demersurile sale, Consiliul Judetean i-a oferit deja un sediu pentru firma. „Noi nu am fi putut sa inregistram aceasta marca „Dracula - Brasov - Transilvania” nu pentru ca nu am fi avut bani, ci pentru ca nu am fi putut sa o exploatam cum se cuvine”, a precizat  Toma Dobrogeanu, presedintele comisiei de relatii externe a Consiliului Judetean Brasov.Jean Loup Sulitzer a tinut sa adauge ca nu are nicio legatura cu „spalari de bani”, asa cum a fost acuzat: „S-au tot vehiculat informatii conform carora eu as fi implicat in trafic de armament sau spalari de bani. Eu nu pot nici macar sa cumpar un pistol de jucarie pentru fiica mea, ca nu stiu de unde”.

Jean Loup Sulitzer va exploata, alaturi de autoritatile brasovene, imaginea lui Dracula

Data publicării: 14 Iul 2007 - 06:56

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25775&titlu=Sulitzer_a_pus_mana_pe_brandul_Dracula