Protocol între orașul Roma și Primăria Capitalei [1]

Primarul Orasului Roma, Walter Veltroni, va efectua o vizita oficiala la Bucuresti in perioada 25 – 26 iunie, la invitatia Primarului General Adriean Videanu.

Cei doi vor inaugura, luni, in Piata Universitatii, statuia ecvestra restaurata a domnitorului Mihai Viteazul, cu aceasta ocazie fiind sustinut, in aer liber, un miniconcert de muzica clasica si contemporana al Operei “San Carlo” din Napoli. Concertul va incepe la ora 21.15, urmand ca la ora 21.45, Primarul Romei si Primarul Bucurestiului sa aprinda sistemul de iluminat arhitectural al monumentului.

Marti, 26 iunie, la ora 9.00, Primarul General Adriean Videanu il va primi, la Primaria Municipiului Bucuresti, pe Primarul Orasului Roma, Walter Veltroni, pentru discutii bilaterale si pentru semnarea unui protocol de colaborare intre cele doua orase, in special in domeniiile comunicatiilor si tehnologia informatiilor, al administratiei locale si al gestiunii municipale, transport urban, lucrari publice, gestionarea deseurilor, protectie sociala.

Prin doua memorandumuri, Primarii Videanu si Veltroni vor stabili inceperea demersurilor pentru infiintarea, la Bucuresti, a unui centru de primire a minorilor romani aflati in situatii dificile in capitala Italiei precum si pentru realizarea si amplasarea in capitala Romaniei a unei copii a Columnei lui Traian din Roma.

Data publicării: 26 Iun 2007 - 06:06

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25572&titlu=Protocol_intre_orasul_Roma_si_Primaria_Capitalei