Mediaș: Primarul Daniel Thellmann s-a întâlnit cu reprezentanții firmei Peter Fi [1]

În perioada 12 martie – 14 martie 2005, primarul Mediașului, Daniel Thellmann a efectuat o vizită în Germania, la München pentru a se întâlni cu reprezentanți ai societății comerciale Peter Fink GmbH din Dachau.

Peter Fink GmbH din Dachau a fost înființată în 1953 și funcționează în domeniul gestionării deșeurilor. Din 1997 deține certificatul de calitate a managementului după normele DIN EN ISO 9001 și garantează o consiliere în legătură cu ceea ce este obligatoriu din punct de vedere legal, bine gândit din punct de vedere ecologic și optim din punct de vedere economic. Scopul său este să respecte legile din domeniul deșeurilor, forța de muncă să fie competentă și să fie documentată la zi cu privire la metodele de gestionare a deșeurilor.

Printre activitățile acestei societăți se numără: gestionarea deșeurilor menajere, colectarea selectivă și reciclare din localități; gestionarea deșeurilor din diferite firme; gestionarea deșeurilor, care nu intră în categoriile impuse de colectarea selectivă (pentru persoane fizice).

În cadrul discuțiilor avute de primarul primarul Daniel Thellmann , cu managerul firmei, Peter Fink, acesta din urmă și-a exprimat intenția de a investi în domeniul gestionării deșeurilor menajere în municipiul Mediaș.

’’Implementarea prevederilor directivei europene presupune investiții substanțiale pentru construirea instalațiilor de procesare a deșeurilor de ambalaje, precum și pentru dezvoltarea pieței de materii prime secundare provenite din deșeurile reciclate. Anual, în România se valorifică între 10 si 15% din deșeurile industriale produse. Cea mai mare parte a deșeurilor industriale valorificate – circa 55% - se reciclează în cadrul unității generatoare (refolosire, recuperare) constituind o acțiune de minimizare.

Din cele 13.357 de localități existente în România, numai circa 500 dispun de sisteme organizate de colectare, transport si depozitare a deșeurilor menajere, care deservesc circa 18 milioane de locuitori.

În acest context, ar fi bună asocierea cu o societate din Germania, pentru a gestiona deșeurile menajere din municipiul Mediaș. Acest model funcționează și în alte localități din România cum ar fi Sibiu, Tg. Mureș, Sighișoara și se vorbește tot mai mult despre serviciile de specialitate care sunt înființate pe lângă Consiliul Local municipal și intră în asocieri cu alte societăți străine. Firma Peter Fink GmbH va studia acest sistem de gestionare a deșeurilor menajere din municipiul nostru și va pregăti oferta lor pentru a fi prezentată consilierilor locali.

Decizia unei eventuale asocieri cu Peter Fink GmbH va fi luată de către Consiliului Local Municipal în cadrul unei ședințe.’’ – a precizat primarul Daniel Thellmann la întoarcerea din Germania.
Publicat de : Zella MOARCĂȘ
Data publicării: 20 Mar 2005 - 14:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=2452&titlu=Medias__Primarul_Daniel_Thellmann_s_a_intalnit_cu_reprezentantii_firmei_Peter_Fi