Primaria lui Videanu a legalizat monopolul tiganesc pe piata florilor din Bucuresti [1]

Cei care vor sa vanda flori in Bucuresti au o noua spaga de dat

. Pe mana cu Primaria Capitalei si cu edilii de sector, Asociatia Florarilor este o noua gaselnita de scos bani de la micii afaceristi ce vor sa vanda flori la colt de strada.

Mai multi florari s-au plans de faptul ca, pentru a obtine un loc de vanzare, serviciile de specialitate ale primariilor, i-au orientat catre aceasta asociatie ce se vrea a fi una profesionala, unde li s-a cerut de la obraz 1.000 de euro pentru aprobare, bani dati fara chitanta. Presedintele Asociatiei Florarilor este Florin Costel Georgescu, fiul celebrei florarese Bambina. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); Omul si-a rotunjit frumos veniturile dupa ce, sub pretextul civilizarii florariilor de strada, asociatia sa a incheiat un protocol cu Primaria Municipiului Bucuresti prin care a obtinut, practic, monopolul vanzarilor de flori in Bucuresti. Astfel, dupa cum ne explica arhitectul-sef de la Sectorul 3, Stefan Dumitrascu, la ora actuala primaria gestioneaza si pune la dispozitie locatiile, iar asociatia fiului Bambinei decide cine ocupa amplasamentul. "Este o asociatie profesionala a florarilor, iar cei care vor sa vanda flori e normal sa intre mai intai in aceasta asociatie, pentru ca noi, ca primarie, nu putem sa vorbim cu 100 de insi din tot atatea locatii. Avem acum un singur partener, aceasta persoana juridica si, in momentul in care gasim mizerie intr-o anumita locatie, o desfiintam, iar asociatia ia masuri", ne-a spus arhitectul-sef Dumitrascu. Daca este asa, din acest moment singurii florari de pe strazile Bucurestiului trebuie sa fie neaparat de etnie rroma. Asta pentru ca Asociatia Florarilor se descrie foarte clar, pe pagina sa de internet: "Asociatia isi propune sa reprezinte interesele unui subgrup etnic-profesional rrom, al florarilor (boldenilor)".

Arhitectul-sef de la Sectorul 3 nu a exclus spaga data pentru locul de vandut flori: "E posibil sa se ceara si spagi, se cer ele si la Guvern..." Spaga data pentru fiecare colt de strada e mascata de cele mai bune intentii: s-au facut mese rotunde in care

s-a vorbit de integrarea europeana a florareselor, imbunatatirea si modernizarea spatiilor comerciale, infrumusetarea orasului, lichidarea evaziunii prin introducerea caselor de marcat in fiecare cort unde se vand flori etc.

Presedintele Asociatiei Florarilor, Florin Georgescu, a respins categoric acuzatiile ce i se aduc: "Daca mi-as face o imagine de spagar, mi-as pierde prestigiul. Si tiganii sunt rai, nu pot eu sa dau o locatie peste cei care vand flori acolo de 10 ani de zile. Cei care vor sa vanda flori in Bucuresti trebuie sa se inscrie in asociatia mea si platesc o taxa de inscriere de 250.000 lei vechi si o cotizatie lunara de 250.000. Eu ma lupt pentru drepturile celor 415 florari inscrisi in evidentele mele, pentru care vreau sa obtin dreptul de a lua in concesiune locatiile pentru cel putin 25 de ani, nu cum au facut cei de la Sectorul 1, de au dat 5.000 de euro pentru magazine si au primit avize pentru 3 luni. De fapt, eu nici nu mai am treaba cu ce se intampla, pentru ca in fiecare sector avem cate un reprezentant ales, prin vot democratic, de catre florari" - se acopera fiul Bambinei. tudorel.glaman@gandul.info
Publicat de : Tudorel GLAMAN
Data publicării: 10 Apr 2007 - 06:23

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24461&titlu=Primaria_lui_Videanu_a_legalizat_monopolul_tiganesc_pe_piata_florilor_din_Bucuresti