Carmen Sylva - Regina Carpatilor, la Primaria Sectorului 2

Alteta Sa Regala Principesa Margareta a Romaniei si Alteta Sa Principele Radu de Hohenzollern-Veringen vor participa astazi, de la ora 18

.30, la sediul Primariei Sectorului 2, la o seara comemorativa dedicata primei regine a Romaniei. Cu aceasta ocazie, va fi prezentat filmul "Carmen Sylva -Printesa Rinului, Regina Carpatilor", al Marilenei Rotaru, cunoscuta realizatoare de programe culturale la Televiziunea Romana. Elisabeta de Wied, pe numele sau complet Elisabeth Pauline Ottilie Luise zu Wied, este numele sub care a mai fost cunoscuta Regina Elisabeta a Romaniei, intaia regina a tarii noastre. Ca patroana a artelor, purta pseudonimul Carmen Sylva, iar ca fondatoare de institutii caritabile a fost supranumita de oamenii din popor "Mama ranitilor". S-a nascut pe 29 decembrie 1843, in castelul Monrepos din Neuwied pe Rin, si a murit pe data de 2 martie 1916, in Bucuresti. Mormantul sau se gaseste la Manastirea Curtea de Arges, unde sunt ingropati toti regii Romaniei. "Marilena Rotaru a primit in anii 2000 si 2003 Premiul Asociatiei Profesionistilor de Televiziune din Romania pentru cel mai bun documentar de arta. In 2004, Consiliul National al Audiovizualului ii acorda Diploma de excelenta pentru intreaga activitate. La eveniment vor participa peste 200 de invitati de marca", a declarat primarul Neculai Ontanu.

Data publicării: 05 Mar 2007 - 06:52

Link știre