Primarul Cibu scoate din institutii directorii PD

Constantin Cibu, primarul municipiului Braila La sfarsitul saptamanii trecute, Adrian Dediu, director interimar la Directia de Gospodarire Locala Braila, consilier judetean PD, a picat la concursul pentru functia de conducere la institutia amintita, obtinand nota 6,90

. El ne-a declarat ca a depus dosarul planului de manageriat, iar in dimineata imediat urmatoare a sustinut examenul oral la care ar fi trebuit sa obtina minimum nota 7, asta pentru a ramane director in continuare. Comisia de examinare a fost constituita, printre altii, de viceprimarul independent Lucian Tilea - simpatizant liberal, secretarul Primariei Braila, Stoian Iorga si Elena Prundea, care conduce Compartimentul de Control al primariei - membru PNL, dar si Alexandru Coada, consilier municipal PSD. Adrian Dediu ne-a declarat ca nu a renuntat la intentia de a mai participa la urmatorul examen, despre care a auzit ca va fi peste trei saptamani, si ca nu doreste sa faca alte comentarii. Potrivit consilierului municipal PSD Doru Damian, primarul liberal Constantin Sever Cibu incepe sa scoata persoanele care sunt la conducerea unor institutii aflate sub girul Primariei Braila, dar care sunt in Partidul Democrat. "Eu chiar am avut o relatie pozitiva cu Adrian Dediu, este evident ca acolo se coace ceva intre ei, in conditiile in care la conducerea institutiei exista un interimat", a subliniat Damian.

Contract de ecarisaj secretizat

Consilierul PSD Doru Damian a mai mentionat ca Asociatia de Animale Robini a inaintat o adresa catre DAGL, prin care a solicitat contractul cu serviciul externalizat al ecarisajului. "Prin raspunsul primit, Asociatia Robini a inteles ca acel contract al Serviciului de Ecarisaj are o clauza de confidentialitate. Cum se poate asa ceva? Ii somez pe cei de la primarie ca la urmatoarea sedinta CLM sa puna contractul la mapa consilierilor, sa-l desecretizeze. Sa stim si noi toate lucrarile care se fac acolo, ca sunt bani publici la mijloc. Nu este normal ca o asociatie de animale sa nu aiba acces la contract. Se pare ca scoaterea externalizarii Serviciului de Ecarisaj nu a fost o masura suficienta, cainii fiind in continuare pe strazi", a mai zis consilierul PSD Damian.

Data publicării: 27 Feb 2007 - 05:55

Link știre