Deputatii zdruncina fotoliul lui Basescu [1]

Sedinta de ieri a Camerei Deputatilor a fost extrem de agitata, avand in vedere ca in plen a fost dezbatuta si votata modificarea Legii referendumului

. Semnalul ca noua coalitie anti-Basescu este decisa sa adopte textul modificarii a fost dat in momentul in care deputatii au respins - cu 160 de voturi "impotriva", 42 "pentru" si 15 abtineri - cererea PD de retrimitere la Comisia juridica a Legii referendumului, democratii invocand viciile de procedura la vot in Comisie. Democratii au reactionat si dupa ce a fost adoptat articolul potrivit caruia, daca presedintele este ales din al doilea tur, atunci poate fi demis de jumatate plus unu din numarul celor ce se prezinta la referendum. Ei au parasit sala, solicitand o pauza de consultari.
Votul final asupra Legii modificate a referendumului a fost si mai transant decat votul pe articole: 215 voturi "pentru", 56 "impotriva" si o abtinere. Rezultatul votului atesta faptul ca parlamentarii liberali au votat alaturi de cei ai Opozitiei si ca doar deputatii PD si cei ai PLD au fost impotriva demiterii presedintelui cu jumatate plus unu din numarul celor care se prezinta la urne.

Contestatie la Curtea Constitutionala

Votul final i-a luat prin surprindere pe deputatii PD si PLD. Deputatul PD Cristian Radulescu a declarat, dupa ce PNL a votat alaturi de Opozitie pentru simplificarea demiterii presedintelui, ca democratii au fost anuntati de presedintele PNL, Calin Popescu-Tariceanu, ca vor avea parte de surprize, dar nu si-au inchipuit ca acestia vor pactiza cu PSD si PRM. El a subliniat faptul ca s-a vazut clar ca liberalii au votat fiecare articol alaturi de PSD si ca a fost o reala surpriza asocierea celor doua partide. ,,Votul de astazi poate fi caracterizat prin expresia «credeam, speram dar nu-mi inchipuiam», adica am fost anuntati de presedintele PNL ca vom avea surprize, dar nu credeam ca surpriza va fi asocierea cu PNL cu PSD", a declarat Radulescu. Emil Boc, presedintele PD, a anuntat oficial ca partidul sau va contesta la Curtea Constitutionala modificarile adoptate de Camera Deputatilor la Legea referendumului, care dovedesc, in opinia sa, un profund dispret fata de Constitutie. Pe de alta parte, Boc a subliniat ca prevederile adoptate nu pot fi aplicate decat incepand din 2009.

Se retrage PD de la guvernare?

Raspunsul de moment al democratilor la votul dat in Camera Deputatilor ar putea sa fie urmat si de actiuni mai radicale. Daca ar fi sa luam de buna declaratia liderului PD, democratii se vor retrage de la guvernare. Boc a afirmat luni seara in cadrul unei emisiuni televizate ca sunt doua situatii in care Alianta sa se rupa si PD sa se retraga de la guvernare. "In perioada urmatoare vor fi cateva chestiuni critice in ceea ce priveste Alianta PNL-PD. De exemplu, motiunea simpla introdusa impotriva Monicai Macovei, unde PD o sustine ferm si fara echivoc si orice sustinere negativa din partea PNL ar afecta iremediabil aceste relatii, si suspendarea presedintelui Romaniei, unde un vot al colegilor liberali pentru suspendarea sa evident ar face iremediabila orice legatura intre PNL si PD", a aratat Boc. Cum una dintre conditii s-a realizat ieri, democratii sunt pusi in fata deciziei de a rupe Alianta cu PNL si de a se retrage de la guvernare.

Premierul Calin Popescu-Tariceanu a declarat ca votul PNL privind Legea referendumului nu il vizeaza pe actualul sef de stat, modificarile trebuind sa se refere la urmatorul mandat al unui presedinte. Tariceanu a apreciat ca grupul parlamentar PD a fost consecvent cu ceea ce s-a discutat si hotarat in prealabil, si anume ca Legea referendumului sa fie modificata pe baza principiului simetriei politice, astfel incat un presedinte ales cu o anumita majoritate sa poata fi demis cu aceeasi majoritate. "Luni seara, am discutat cu colegii din PD pe acest subiect, si cu totii stim ca, de fapt, aceste prevederi ar fi corect sa fie aplicate din mandatul viitor. Este important sa pastram regulile jocului, iar pentru actualul mandat sa fie mentinute prevederile din legea in vigoare", a spus Tariceanu.
Publicat de : Ion Navalici
Data publicării: 07 Feb 2007 - 05:53

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=23441&titlu=Deputatii_zdruncina_fotoliul_lui_Basescu