Foc la vila din Vernești a senatorului PSD Ion Vasile [1]

Incendiul a fost semnalat, luni seara, iar cercetările au arătat că flăcările s-au extins la via politicianului ca urmare a incendierii unor resturi vegetale într-o zonă apropiată de proprietarea lui Ion Vasile. Pentru stingerea focului au intervenit cîțiva localnici care au stins focul înainte de venirea pompierilor de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență.

Numărul incendiilor semnalate în ultimele zile este îngrijorător! Pompierii buzoieni au intervenit pentru stingerea a circa 30 de focuri izbucnite în mare parte pe terenuri agricole după ce oamenii au făcut curățenie și au incendiar resturile vegetale.

Ieri, focul a făcut și o victimă. Este vorba despre un bătrîn de 74 de ani din localitatea Joseni care a sfîrșit după ce focul pe care l-a provocat pe un cîmp s-a extins din cauza vîntului. Bătrînul nu s-a mai putut salva și a fost găsit carbonizat de localnici.

Reprezentanții ISU Buzău sfătuiesc persoanele din mediul rural să evite incendierea resturilor vegetale de cîmp în condiții de vînt întrucît flăcările se pot extinde cu repeziciune.
Publicat de : Cristina DINULESCU
Data publicării: 24 Ian 2007 - 06:38

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=23107&titlu=Foc_la_vila_din_Vernesti_a_senatorului_PSD_Ion_Vasile