Mititelu s-a ars pe Stadionul Tineretului [1]

Consiliul Judetean a cistigat in instanta dreptul de administrare a arenei doljene

.

In anul 2002, Adrian Mititelu, prin firma SC Fotbal Club Fanatic Stiinta SA, a incheiat un contract de inchiriere cu Clubul Sportiv Municipal Craiova, in urma caruia rezulta sa foloseasca pentru 20 de ani Stadionul Tineretului si anexele acestuia. In schimb, actualul patron al Universitatii Craiova se obliga sa refaca gazonul, sa imprejmuiasca suprafata de joc, sa modernizeze una dintre peluze, sa monteze 12.000 de scaune din plastic si sa doteze arena cu instalatie de nocturna pina in anul 2004.

Urmeaza executii silite

Mititelu a uitat insa de obligatiile contractuale, iar la inceputul anului 2004, Consiliul Judetean Dolj, devenit prin lege proprietarul stadionului, l-a dat in judecata pe omul de afaceri craiovean, cerind plata chiriei restante si evacuarea chiriasului. Adrian Mititelu a contraatacat, actionind CJ Dolj in instanta. Dosarul s-a plimbat prin instante aproape doi ani, ajungind pina la Inalta Curte de Casatie si Justitie, unde CJ Dolj a cistigat procesul. „In zece zile, in functie de activitatea executorului judecatoresc, se va proceda la predarea amplasamentului prin executare silita. Procesul a avut doua obiective, rezilierea contractului de inchiriere si recuperarea chiriei, citeva miliarde, dat fiind faptul ca Mititelu avea de platit o chirie de 1.500 de dolari pe luna“, a spus Gheorghe Barbarasa, secretarul judetului Dolj.

Afaceri cu stadionul

CJ Dolj si-a facut deja planurile pentru noul obiectiv - Stadionul Tineretului. „Vrem sa ramina baza sportiva, sa ridicam tribunele si sa folosim spatiul de sub ele pentru a scoate bani pentru bugetul Consiliului Judetean. Putem inchiria aceste spatii, terenul de joc. Vom gasi o solutie, fie printr-un parteneriat public-privat, cu o coparticipare a CJ sau cu fonduri de la UE, ca sa-l transformam intr-o emblema a judetului. Nu exclud nici un fel de parteneriat, nici chiar cu Adrian Mititelu, daca prezinta un proiect bun pentru Consiliu“, a precizat Ion Prioteasa, presedintele CJ Dolj.

Publicat de : Lucian Cazan
Data publicării: 05 Ian 2007 - 06:18

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=22793&titlu=Mititelu_s_a_ars_pe_Stadionul_Tineretului