Piroman la primarie [1]

Edilul localitatii ialomitene Armasesti este suspectat ca a provocat incendiul de la primarie cu scopul de a scapa de niste documente incriminatoare

.

Vasile Ionel, primarul comunei ialomitene Armasesti, este primul pe lista de suspecti intocmita de politie dupa ce un incendiu a distrus aproape in totalitate cladirea primariei.

Functionarii administratiei locale Armasesti vor intra in concediu fortat, dupa ce cladirea in care-si desfasurau activitatea curenta a fost distrusa de un incendiu.

Focul a ars mocnit mai multe ore in zorii zilei de miercuri, pana cand a fost observat de un localnic care a dat alarma la pompieri. In ciuda interventiei rapide, au fost mistuite mare parte din incaperi si documentele arhivate. Totodata, a disparut si evidenta terenurilor.

Functionarii au fost chemati de urgenta de acasa pentru a mai salva din bunurile primariei, dar s-a reusit doar scoaterea unor dosare legate de starea civila. In rest, computere, aparatura de birou, dulapuri si fisete, casa de valori, mesele si scaunele au fost carbonizate ori s-au topit din cauza caldurii.

Pagubele produse se ridica la cel putin 300.000 lei, fiind necesara o alocare urgenta de fonduri pentru ridicarea unui nou sediu pentru primarie, cei 130.000 lei din contul institutiei fiind insuficienti.

Incendiu provocat

Din primele cercetari ale pompierilor s-a descoperit ca focul a lovit cu putere in cinci locuri concomitent, exact acolo unde s-au gasit ramasite de recipienti in care fusese motorina sau benzina. Politia a intrat imediat pe fir si a alcatuit o lista de suspecti, in capul careia apare primarul Ionel Vasile.

Seful institutiei a fost trimis in judecata de curand pentru modul ilegal in care a distribuit ajutoarele trimise de guvern pentru refacerea caselor distruse de inundatii, dar si pentru ca a atribuit fara aprobarea consilierilor locali mai multe lucrari publice de pietruire a strazilor comunei.

Primarul se afla in cercetari si pentru atribuirea mai multor terenuri din pamantul comunitatii, documentele legate de improprietariri fiind acum distruse de incendiu.

Acesta a fost primul element de legatura intre focul pus intentionat si primarul localitatii. Suspiciunile s-au amplificat atunci cand s-a descoperit ca autorii au patruns printr-o usa secreta despre care nu stiau decat anumite persoane din Primaria Armasesti, inclusiv primarul Ionel Vasile.

In timp ce oamenii din sat sunt aproape siguri ca primarul este implicat in incendiu, prefectul Cazacu Marinica a verificat personal locul incendiului.

"Sunt elemente clare care ne fac sa-l punem acum pe domnul primar pe lista cu suspecti, acolo unde mai apar si alti functionari care au atributii pe legile proprietatii, adica exact documentele care au ars in incendiu. Deja am inceput reconstituirea arhivei distruse si sunt convins ca politia va reusi in timp scurt sa dea de urma faptasilor", spune prefectul.

"Nu am niciun amestec"

Primarul Ionel Vasile s-a declarat ieri-dimineata nevinovat: "Este grav ce s-a intamplat, dar eu nu am niciun amestec. Voi aduce martori care sa arate ca, la ora producerii incendiului, ma aflam in cu totul alt loc decat sediul primariei. Daca voi fi solicitat de politie, voi merge sa depun marturie ca sunt nevinovat, chiar daca acum lumea vorbeste ca eu sunt trimis in judecata si de-aia am dat foc la primarie, ca sa distrug documente".

Flacarile au carbonizat majoritatea actelor Primariei Armasesti

Data publicării: 24 Noi 2006 - 05:58

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=22230&titlu=Piroman_la_primarie