Presedintele Basescu, chemat sa sustina legiferarea punctului 8 din Proclamatia de la Timisoara [1]

La 15 ani de la citirea pentru prima oara, de la balconul Operei, a Proclamatiei de la Timisoara, Societatea Timisoara a decretat 2005 ca fiind anul Legii lustratiei (interzicerea accesului in functii publice al fostilor comunisti).

Presedintele Societatii Timisoara, Florian Mihalcea, a sustinut, ieri, ca "decernarea premiilor Societatii Timisoara, de sambata, nu este decat prima etapa dintr-un sir pe care l-am dorit finalizat la sfarsitul anului prin promulgarea unei Legi a lustratiei". Chiar daca fostul PNTCD a anuntat ca lucreaza la un proiect care sa aiba in prim-plan punctul 8 al Proclamatiei, Mihalcea a anuntat, ieri, ca ministrul Culturii, Mona Musca, si-a asumat misiunea de a duce in Parlament proiectul Legii lustratiei si de a-l sustine. Este vorba de proiectul de lege creionat de George Serban si care va fi reactualizat. Printre cei prezenti, sambata, la Timisoara se vor afla presedintele Traian Basescu, regele Mihai si fostul presedinte Emil Constantinescu. "De la presedintele Basescu, asteptam sa-si spuna, intr-un astfel de moment, pozitia fata de punctul 8 al Proclamatiei de la Timisoara si fata de legea Lustratiei. Asteptam din partea presedintelui un semnal politic care ar putea ajuta la adoptarea acestei legi, pe care nu o consideram tardiva", a declarat Florian Mihalcea.

Publicat de : Dragos BOTA
Data publicării: 10 Mar 2005 - 08:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=1998&titlu=Presedintele_Basescu__chemat_sa_sustina_legiferarea_punctului_8_din_Proclamatia_de_la_Timisoara