Basescu, Videanu, Chiliman: Drumul spre Cotroceni trece prin demolari [1]

Dupa modelul primarului general, edilul sectorului 1 a trimis, ieri, o echipa de muncitori pentru a  demola o constructie cu destinatia de restaurant ridicata pe malul Lacului Floreasca de o firma asociata cu Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement din Primaria Capitalei

. Cele doua parti se asociasera anul trecut in vederea modernizarii fostului bazin Floreasca si, potrivit contractului,  firma La Gondola Invest SRL trebuia sa investeasca 25.000 euro pentru reabilitarea acestuia. Dar, pentru ca au ridicat altfel de constructii decat cele prevazute in contract, administratorii firmei au fost amenintati cu demolarea. „Eu am semnat contractul acela si, conform intelegerii, ei trebuiau sa exploateze bazinul de pe malul lacului pentru agrement si sa achizitioneze gondole. Este vorba de un contract de asociere pentru care nu este nevoie de licitatie. Conform contractului, ei trebuiau sa suporte toata investitia, insa numai dupa obtinerea tuturor autorizatiilor necesare. Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement participa cu bazinul, pe care administratorii firmei s-au angajat sa-l modernizeze. Insa am vazut ca au ridicat acolo un cuptor, pentru care nu aveau autorizatie. Nu si-au respectat obligatiile contractuale si, prin urmare, Primaria sectorului 1 a decis sa demoleze ce au construit acolo. Foarte bine. Sa-si ia mai intai avizele“, a declarat pentru „Gardianul“ Virgil Carstea, director general Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement. Firma care s-a asociat cu directia din cadrul Primariei Capitalei a fost amendata anul trecut cu 100 milioane de lei vechi de primaria de sector si obligata sa sisteze lucrarile neautorizate. Potrivit sefului Directiei de Inspectie din Primaria sectorului 1, Razvan Iordan, patronii au contestat amenda si s-au razboit cu primaria chiar si in instanta, dar nu au obtinut autorizatia.

Publicat de : Dan L. Brumar
Data publicării: 19 Iul 2006 - 05:46

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=19516&titlu=Basescu__Videanu__Chiliman__Drumul_spre_Cotroceni_trece_prin_demolari