Întâlnirea președintelui UDMR, Markó Béla, cu Csomós Attila [1]

Situația agricultorilor maghiari din Transilvania și colaborarea strânsă a asociației acestora cu UDMR a constituit tema convorbirilor pe care președintele Uniunii, Markó Béla, le-a avut sâmbătă, 5 martie, la Târgu-Mureș, în cadrul seriei de consultări “Dialog pentru viitor”, cu președintele Asociației Agricultorilor Maghiari din Transilvania - Mureș, Csomós Attila.

În cadrul convorbirilor, desfășurate la Cabinetul Președintelui Uniunii, s-a afirmat că UDMR va întreține relații strânse de colaborare cu această Asociație care în curând va adopta denumirea de Asociația Agricultorilor din Transilvania. (EGE).

Părțile au convenit că în procesul de aderare la UE este nevoie de eforturi comune pentru a contribui împreună la creșterea competitivității agricultorilor maghiari din Transilvania, precum și la soluționarea gravelor probleme cu care se confruntă agricultura noastră. Pentru aceasta cele două organizații vor colabora și vor examina ce proiecte și amendamente de legi sau ordonanțe guvernamentale sunt necesare.

Asociația Agricultorilor Maghiari din Transilvania - Mureș este o organizație care apără și reprezintă interesele agricultorilor maghiari și reprezintă 32 de asociații cu și fără personalitate juridică, reunind aproape 1100 de fermieri din Mureș.
Data publicării: 07 Mar 2005 - 19:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=1875&titlu=Intalnirea_presedintelui_UDMR__Markó_Béla__cu_Csomós_Attila