Afacerile oneroase de la Primaria Suceava, pe mana judecatorilor [1]

Directorul economic al Primariei Suceava, Neculai Bujor, doi dintre subordonatii sai si directorul publicatiei "Crai Nou" din municipiu, Dumitru Teodorescu, au fost deferiti justitiei alaturi de alti cinci inculpati, intr-un dosar legat de incheierea a peste 49 de contracte ilegale intre Primarie si patru dintre societatile controlate de ruda directorului economic

. Potrivit rechizitoriului, directorul Neculai Bujor a primit mita de la Tamara Chiribuca peste un miliard de lei pentru a inlesni incheierea contractelor de furnizare de produse si servicii intre firmele acesteia si primarie.
Procurorii anticoruptie din cadrul Serviciului Teritorial Suceava au finalizat rechizitoriul dispunand trimiterea in judecata a noua persoane, printre care si directorul economic al Primariei Suceava, Neculai Bujor - acuzat de luare de mita si abuz in serviciu contra intereselor publice.
Alaturi de el au fost deferiti justitiei seful Serviciului Administrativ din cadrul primariei, Constantin Bita (abuz in serviciu contra intereselor publice, fals intelectual, fals in inscrisuri sub semnatura privata si complicitate la inselaciune), precum si functionarul Maricica Emilia Sveica (pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata si complicitate la inselaciune).
In ceea ce o priveste pe Tamara Chiribuca, administratorul societatilor Rigola Serv Com SRL, Protman Service SRL, Luis Imbiss SRL si Alexa PSC SRL, aceasta este acuzata de dare de mita, evaziune fiscala, instigare la fals, instigare la fals in inscrisuri sub semnatura privata, fals in inscrisuri sub semnatura privata, folosirea cu rea-credinta a bunurilor sau creditului societatii intr-un scop contrar intereselor acesteia sau in folosul propriu si inselaciune.
In acelasi dosar vor fi judecate de Tribunalul Suceava si contabilele sale, Violeta Spataru (fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala, instigare la fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la inselaciune) si Ioana Ungureanu (fals intelectual si complicitate la inselaciune).
Ceilalti trei acuzati sunt comisarul-sef de divizie al Garzii Financiare Suceava, Dumitru Buta (luare de mita si complicitate la evaziune fiscala) si comisarul GF Gabriel Eugen Ionesi (luare de mita), precum si directorul publicatiei "Crai Nou", Dumitru Teodorescu, acuzat de trafic de influenta.

Directorul Neculai Bujor si mita de un miliard

Din probele administrate in dosar a reiesit ca in perioada 2001-iunie 2004, directorul Neculai Bujor a primit de la Chiribuca mai multe bunuri in valoare de aproape 226 milioane lei, servicii turistice de 588 milioane si 300.630.178 lei vechi drept avans pentru cumpararea unui autoturism marca Volskwagen Passat, 1,9 TDI 4 motion in schimbul inlesnirii incheierii a 49 contracte de furnizare de produse si servicii intre firmele administrate de Chiribuca si Primaria Suceava.
"Pentru a obtine incheierea celor 49 de contracte economice, Chiribuca Tamara a prezentat la Primaria Suceava oferte de pret intocmite in fals in numele mai multor agenti economici, precum si in numele societatilor pe care le administra, inducand in eroare o parte din membrii comisiilor de examinare a ofertelor", se arata in rechizitoriu.
Prin raporturile comerciale angajate cu firmele administrate de Chiribuca Tamara, Primariei Suceava i-a fost adus un prejudiciu de 36.267.436.113 lei vechi, reprezentand adaosuri comerciale si sume necuvenite, plati nelegale si valoarea lucrarilor de reparatii achitate catre SC Alexa PSC SRL, dar neexecutate.
La prejudiciu se adauga si suma de 28.321.743.138 lei vechi, reprezentand facturi fiscale pentru care nu au existat contracte ori s-a depasit valoarea contractata.
In ceea ce priveste infractiunea de evaziune fiscala savarsita de Chiribuca, anchetatorii au stabilit ca aceasta a inregistrat in contabilitatea firmelor sale mai multe facturi fiscale fictive, majorand cheltuielile acestora cu peste 7 miliarde ROL, sustragandu-se totodata de la plata impozitului pe profit in suma de peste 1,7 miliarde lei vechi si a TVA in valoare de aproape 4,5 miliarde lei vechi.

Telefonul "spaga"

In ceea ce priveste mituirea celorlalte persoane, procurorii anticoruptie au stabilit ca Tamara Chiribuca i-a dat 5 milioane de lei comisarului GF Gabriel Ionesi, pentru a ocoli firmele sale de la controlul periodic, in acelasi scop oferindu-i un telefon marca Samsung V 200 (de aproape 23 milioane lei vechi) si sefului sau, Dumitru Buta.
Acelasi tip de telefon a fost dat "cadou" si directorului publicatiei "Crai Nou" Suceava, Dumitru Teodorescu, pentru a-i facilita o audienta la Marza Gavril, presedintele Consiliului Judetean Suceava si al organizatiei judetene a PSD, in incercarea de a-si rezolva problemele litigioase.
In luna decembrie 2003, Chiribuca Tamara i-a solicitat sprijin lui Teodorescu Dumitru sa intervina la Judecatoria Suceava pentru a i se solutiona favorabil un dosar aflat pe rolul instantei.
In luna februarie 2006, procurorii au dispus indisponibilizarea tuturor bunurilor (terenuri, casa, autovehicule, apartamente) aflate in proprietatea inculpatilor Chiribuca Tamara si Bujor Neculai.

Publicat de : Afrodita Cicovschi /
Data publicării: 16 Iun 2006 - 06:09

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=18689&titlu=Afacerile_oneroase_de_la_Primaria_Suceava__pe_mana_judecatorilor