Nu puteti vinde casa fara acte de la Primarie!

Daca sunteti proprietarul unui apartament pe care vreti sa-l vindeti, nu puteti face tranzactia decat dupa ce obtineti un aviz de la primaria de sector sau din localitate

. Mai exact, trebuie sa va adresati Serviciilor Relatii cu Asociatiile de Proprietari, care functioneaza in cadrul primariilor. Primaria sectorului 4 ne-a informat cu privire la documentele pe care trebuie sa depuneti la registratura acestor servicii pentru a intra in posesia avizului de vanzare. Iata care sunt aceste acte:- cerere tip (se obtine de la primarie); - adeverinta tip completata in doua exemplare (se obtine de la registratura); - copie dupa lista de plata a intretinerii (pe care se va scrie “conform cu originalul”, stampilata si semnata de administratorul sau presedintele asociatiei de proprietari); - chitanta de achitare a cotelor de intretinere aferente lunii anterioare intocmirii documentelor de instrainare a apartamentului, in original; - copie dupa BI/CI a proprietarului locuintei sau alta persoana care-l va reprezenta cu procura notariala pentru ridicarea adeverintei. In cazul in care nu este afisata lista cotelor la intretinere pe luna solicitata, proprietarul trebuie sa achite o suma estimativa, in avans, urmand ca ulterior situatia sa se reglementeze in momentul afisarii listei.   © Copyright 2005 RINGIER ROMANIA Casa de editura cu sediul la Zurich. Toate drepturile rezervate.
Data publicării: 19 Mai 2006 - 05:26

Link știre