Bogdan Olteanu vrea sa-i disciplineze pe deputati [1]

Presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, a expus ieri, cu elan tineresc, primul sau bilant al activitatii legislative si a promis ca in mai si iunie vor fi adoptate legile pentru integrarea in UE

. Mai mult, Olteanu a anuntat ca va lua masuri pentru responsabilizarea deputatilor si a lansat o serie de parteneriate cu societatea civila pentru elaborarea legilor importante.
Bogdan Olteanu a prezentat ieri primul bilant al activitatii legislative a Camerei, in perioada 23 martie - 1 mai, inaugurand astfel o serie de intruniri lunare pe aceasta tema. Tanarul liberal a calificat drept buna activitatea legislativa de la Camera din lunile martie-aprilie si a precizat ca s-au votat 187 de legi, dintre care au fost adoptate 127 de proiecte. In ceea ce priveste programul de guvernare, Olteanu a spus ca au fost adoptate 11 legi ale Guvernului, din care sase sunt in faza de promulgare. Mai mult, Olteanu a anuntat ca luna viitoare are de gand sa organizeze si sa monitorizeze atent "adoptarea legislatiei legata de integrarea europeana".
Desi in ultima vreme a adoptat stilul "pe banda-rulanta", liderul deputa-tilor a subliniat ca, pentru numarul impresionant de proiecte prioritare UE, va incuraja "cresterea gradului de dezbatere a proiectelor de legi", atat la dezbaterile generale, cat si la cele pe articole. El a garantat ca, "si inainte, si dupa raportul de tara din mai, nu vor fi probleme legate de legile UE" si a anuntat ca saptamana viitoare va avea o consultare, la nivelul Biroului Permanent, cu ministrul intregrarii europene, Anca Boagiu, pe calendarul integrarii.

Responsabilitate si transparenta

Referitor la mobilizarea deputatilor, pentru asigurarea cvorumului de sedinta, Bogdan Olteanu a adaugat ca "scaunele goale" vor fi filmate din toate unghiurile posibile, pentru ca "cetatenii din circumscriptii sa vada cine este prezent in sala si cine e absent" si sa-i poata judeca la viitoarele alegeri. Cat despre cartele care voteaza singure in plen, liberalul a precizat ca luni le va propune colegilor din Biroul Permanent ca, in timpul sedintelor, chestorii sa ridice cartelele lasate in aparatele in fata carora nu exista nici un parlamentar, "astfel incat sa nu existe nici un fel de dubiu referitor la modalitate de vot". Pe de alta parte, liderul deputatilor a anuntat ca a lansat "o serie de parteneriate cu societatea civila", prin care deschide Camera Deputatilor unor audieri publice, dupa model american, la legi importante cum ar fi Lustratia, Codul electoral sau legile securitatii nationale. El a mai spus ca urmatoarea audiere publica va fi pe 25 mai pentru Legea Lustratiei si ca a fost deja lansat siteul "audieripublice.ro", unde vor fi publicate documentele pregatitoare si rapoartele expertilor. Liberalul a conchis ca, pe baza acestor dezbateri publice, comisia juridica isi va putea elabora un raport cat mai bun, iar "Legea lustratiei ar urma sa fie adoptata in aceasta luna pana la sfarsitul acestei sesiuni".
Publicat de : Nicoleta Nicolae
Data publicării: 05 Mai 2006 - 05:43

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17468&titlu=Bogdan_Olteanu_vrea_sa_i_disciplineze_pe_deputati