Legea lustratiei, motiv de galceava intre Putere si Opozitie

Daniela Baragan Dupa lungi discutii si divergente de opinie, plenul Senatului a adoptat, luni, proiectul Legii lustratiei, la limita, cu 69 de voturi pentru, 42 impotriva si 9 abtineri

. Presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, si-a exprimat satisfactia in privinta votarii de catre senatori a Legii lustratiei, majoritatea “confortabila” rezultata in urma votului fiind “unul din primele semne bune ale procesului de asanare morala a clasei politice romanesti”. Insa nu toti au fost la fel de multumiti in acest sens. Senatorii PRM si o parte ai PSD au votat impotriva. Liderul PSD Mircea Geoana a calificat proiectul drept “exagerat”, sustinand ca prevederile acestuia ar putea afecta categorii sociale largi, iar presedintele PRM, C.V. Tudor, a declarat ca Legea lustratiei este “impotriva cetatenilor Romaniei”. Pentru parlamentarii nostri, si ziua de marti a fost una foarte plina si agitata. Astfel, proiectul de lege privind aprobarea OUG nr. 58/2005 pentru modificarea Legii referitoare la Codul Penal si a Legii privind executarea pedepselor si a masurilor dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal nu a trecut de votul plenului Camerei Deputatilor. In favoarea proiectului de lege s-au exprimat 156 de deputati, 64 au fost impotriva, iar 13 s-au abtinut. Fiind vorba despre o lege organica, numarul de voturi favorabile nu a fost suficient pentru adoptarea proiectului de lege, desi Camera Deputatilor este camera decizionala. CNSAS isi va putea continua activitatea pentru o perioada de inca sase ani, deputatii adoptand, tot in sedinta de marti, cu 200 de voturi pentru, 34 impotriva si cinci abtineri, proiectul de lege pentru aprobarea OUG nr.149/2005. Impotriva adoptarii proiectului de lege s-a pronuntat PRM care, prin vocea deputatului Ilie Merce, a apreciat ca ordonanta de prelungire a mandatului CNSAS este “ilegala si anticonstitutionala”. “Conform legii privind deconspirarea Securitatii ca politie politica, prelungirea mandatului CNSAS se face exclusiv printr-o hotarare a Parlamentului”, a aratat Merce. In opinia sa, prin prevederile continute in lege, activitatea CNSAS se interfereaza cu cea judecatoreasca, ceea ce contravine principiului separatiei puterilor in stat. In cadrul aceleiasi sedinte a fost adoptata si OUG pentru modificarea si completarea Legii nr.187/1999 privind accesul la propriul dosar si deconspirarea securitatii ca politie politica. In favoarea proiectului s-au exprimat 177 de deputati, impotriva 39 iar trei s-au abtinut. Proiectul, cunoscut sub numele de “legea Ticu”, defineste mai clar termenii de politie politica, agent sau colaborator si obliga autoritatile competente sa sesizeze neconcordanta dintre declaratiile pe care persoanele nominalizate in aceasta lege trebuie sa le dea cu privire la situatia de a nu fi fost agent sau colaborator al politiei politice si prevede obligativitatea de predare a intregii arhive pentru ca CNSAS sa-si poata desfasura activitatea in bune conditii. Adoptarea acestui proiect a dat nastere la reactii vehemente din partea unor reprezentanti ai opozitiei, deputatul PSD Ion Stan afirmand ca, de patru luni incoace, “asistam” la o avalansa de acte normative emise de guvernul Tariceanu, care “nu ne fac cinste si care incalca flagrant Constitutia”. In urma modificarilor la legea privind Statutul functionarilor publici, initiate de executiv si dezbatuta miercuri, de plenul Senatului, functionarilor publici le va fi interzis sa ocupe functii in conducerea partidelor si a asociatiilor sau fundatiilor ce functioneaza pe langa acestea, in timp ce inaltilor functionari publici le va fi ingradit in totalitate dreptul la asociere politica. Ziua de joi a adus cu sine noi dezbateri. Initiativa legislativa a conservatorilor privind reducerea TVA la alimentele de baza a trecut la Senat cu ajutorul democratilor care, alaturi de opozitie, au votat pentru aprobarea proiectului legislativ privind reducerea TVA de la 19% la 9%. Pe final de saptamina, parlamentarii au adus in dezbatere publica - asa cum au anuntat inca de luni - proiectul Legii lustratiei.
Data publicării: 15 Apr 2006 - 07:08

Link ştire