Deputatul PD Gontea, urmarit penal pentru coruptie [1]

Deputatul PD Ion Gontea a fost ieri pus sub acuzare pentru acte de coruptie intr-un dosar facut de procurorii DIICOT

. Dupa ce DNA l-a pus sub invinuire pe liderul PD Gorj, Ionel Mantog, secretar de stat la Ministerul Economiei, ieri un vicepresedinte PD Brasov a fost instiintat de procurori ca este urmarit penal. Ion Gontea, deputat de Brasov, a fost audiat ieri la Parchetul General in calitate de invinuit pentru infractiunile de favorizare a infractorului si fals intelectual. El este cercetat in dosarul denumit generic „Mafia brasoveana” pentru acte facute in perioada in care era notar si consilier local. Potrivit unor surse judiciare, in acest dosar, care priveste privatizarea societatii SC Condor SA, mai sint invinuiti fostul consilier local PSD Nicolae Dogar, omul de afaceri Traian Popelea si alte opt persoane, pentru savirsirea a peste 25 de fapte de coruptie. Aceleasi surse ne-au declarat ca Dogar si Popelea, fosti directori ai firmei Condor, ar fi privatizat societatea prin metoda MEBO, apoi, dupa ce au preluat controlul, au instrainat mai multe active ale societatii. Gontea a semnat ca notar mai multe acte, ajutindu-i pe cei doi. Dosarul a fost inceput de filiala locala a fostului Parchet National Anticoruptie, in 2002, apoi a fost transferat la Bucuresti unde a primit NUP. Recent, Directia de Investigare si Combaterea Infractiunilor de Crima Organizata a decis redeschiderea dosarului. Gontea: „Mi-am facut datoria de notar” Initial, Gontea a declarat ca „am venit la Parchet sa ma intilnesc cu un prieten binevoitor”. Apoi, a sustinut ca este o victima colaterala in acest dosar si spune ca este nevinovat. „Actele respective, despre care procurorii sustin ca le-am semnat, priveau vinzarea unui teren. Era vorba despre vinzarea unui bun al unei persoane catre o alta persoana. Nu aveam de unde sa stiu ca acea persoana va vinde acel teren de mai multe ori”, ne-a declarat deputatul PD. Potrivit surselor judiciare, persoana care a vindut terenul ar fi fostul consilier PSD Nicolae Dogaru. Gontea ne-a spus ca el, ca notar, si-a facut meseria, dupa normele in vigoare.
Publicat de : Ionel Stoica
Data publicării: 30 Mar 2006 - 05:56

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=16343&titlu=Deputatul_PD_Gontea__urmarit_penal_pentru_coruptie