Senatorul Simionescu deplânge situația Laminorul SA [1]

Senatorul PSD de Brăila Aurel Simionescu se arată preocupat de soarta foștilor și actualilor salariați ai societății Laminorul,care a fost transformată 'într-un morman de fiare vechi,de o privatizare nereușită. Investitorul inițial nu a făcut ceea ce s-a angajat, lucru pe care l-am reclamat și președintelui AVAS. Interesant este că în acest moment,raportul de expertiză întocmit de o firmă autorizată concluzionează că nu sunt datorii ale firmei Tubman International către AVAS’’.

În replică,organizația sindicală Metal 94,reprezentativă în cadrul Laminorul Brăila,s-a arătat indignată de declarațiile senatorului în contextul când ’’jaful organizat’’ derulat de fostul acționar majoritar a avut loc în perioada în care PSD era la putere.

Reamintim că societatea a fost privatizată în 1999 prin încheierea unui contract între fostul APAPS și Tubman International Ltd.

Prin acest contract, investitorul s-a angajat să realizeze un volum investițional de 5,3 milioane USD,la un an de zile de la data transferului dreptului de proprietate,respectiv 13 ianuarie 2001.Pe parcursul derulării contractului,pentru că fostul acționar nu și-a respectat obligațiile asumate, APAPS l-a acționat în judecată în vederea rezilierii contractului de privatizare.

Litigiul comercial s-a soluționat abia în noiembrie 2004,când pachetul majoritar de acțiuni Laminorul a ajuns din nou în portofoliul AVAS.

Asta în contextul în care Tubman a fost cumpărată cu tot portofoliul de participări la capitalul altor societăți,inclusiv de la Laminorul,de către compania italiană Tenaris.Aceasta a decis în urma unor negocieri purtate cu AVAS ca litigiul poate fi stins prin cedarea cu titlul gratuit a acțiunilor Laminorul către portofoliul AVAS.

În ceea ce privește lucrarea de expertiză făcută de KPMG, la solicitarea AVAS,important de menționat este că Tubman international a achitat integral plata acțiunilor Laminorul cumpărate în 1999, suma prevăzută în contractul de privatizare fiind de aproape 500.000 dolari, iar banii fiind reținuți de către AVAS,ca urmare a desființării contractului.

Așadar,pentru că jumătatea de milion de dolari a rămas în visteria AVAS,ca urmare a rezilierii contractului de privatizare a unității brăilene, iar pachetul de acțiuni Laminorul i-a revenit gratuit în portofoliu după aceeași reziliere,instituția amintită nu se simte prejudiciată în nici un fel.

POMPILIU COMȘA

Data publicării: 20 Mar 2006 - 07:14

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=15964&titlu=Senatorul_Simionescu_deplange_situatia_Laminorul_SA