Pentru primarul de la “5”, se intoarce roataProcurorii de la DNA si-au amintit din nou de Vanghelie

Eugenia Popescu Daniel Marian Vanghelie trece mai repede decat s-ar fi putut crede de la extaz la agonie

. Dupa ce timp de doua zile si doua nopti a tunat si a fulgerat impotriva colegilor de partid care au sifonat cu averile lor fara de margini si cu luxul lor exorbitant imaginea partidului, semanand revolta in sufletul celor “multi si necajiti”, iata ca i-a venit si domniei sale randul sa vada cum e atunci cand procurorii isi aduc aminte de tine. Bine nu e, mai ales atunci cand esti sigur ca praful asternut peste un dosar vechi de doi ani - si solutionat tot de procurori cu NUP - nu va fi deranjat niciodata. Nici macar cu o floare! Daramite cu floarea cea vestita a DNA... Pana una alta, dl Vanghelie ar trebui, parerea noastra, sa invete sa stea mai deoparte. Mai pitit. Nu de alta, dar tot iesind in fata isi mai aduce aminte de tine cine nu trebuie. Si ca daca tacea imparat ramanea. Peste sectorul 5, fireste! Ca in esalonul 1 al partidului e oarece vanzoleala si multi se bat sa ajunga macar pe “sticla” daca nu pe oarece fotolii. Dupa ce zilele precedente milita pentru instaurarea dreptatii si pentru pedepsirea celor corupti Marian Daniel Vanghelie se afla din nou in atentia procurorilor anticoruptie. Surse judiciare afirma ca DNA are in lucru un dosar penal in care se cerceteaza imprejurarile in care au fost repartizate si executate lucrarile de modernizare si renovare pentru unitatile scolare din sectorul 5. Dosarul este in acest moment in faza actelor premergatoare inceperii urmaririi penale, nici o persoana nefiind pusa sub acuzare pana acum. Ancheta a fost declansata ca urmare a unei sesizari primite de DNA pe numele primarului sectorului 5, in care se reclama ca primaria a repartizat preferential lucrarile. In plus, dosarul solutionat in urma cu aproape 2 ani de Parchetul National Anticoruptie cu neinceperea urmaririi penale pentru Marian Vanghelie este din nou verificat. Solutia data de procurori a fost atacata, asa ca anchetatorii sunt datori sa vada acum in ce conditii primarul sectorului 5 a fost gasit nevinovat. In aceasta cauza, procurorii aflati sub conducerea lui Ioan Amarie au verificat conditiile in care a fost infiintata societatea comerciala Economat Sector 5 SRL si modul de alocare a unor sume din bugetul local catre aceasta societate comerciala. Dupa verificari de aproape 1 an, procurorii au inchis dosarul pe motiv ca Marian Vanghelie nu ar fi savarsit nici o fapta penala. Reamintim ca de numele lui Vanghelie s-au legat de-a lungul timpului mai multe scandaluri care au facut pagina intai a ziarelor. Informatiile care ar fi dezamorsat cat de cat aceste asa-zise scandaluri nu au putut fi nicicand obtinute sau acccesate, intrucat Marian Vanghelie este singurul primar din Bucuresti care nu isi publica executia bugetara pe site-ul primariei. De altfel bruma de informatii existenta pe acest site sunt contemporane guvernarii CDR! Marian Vanghelie este pentru a doua oara in vizorul procurorilor anticoruptie, el fiind verificat in 2004 si de PNA, cu privire la modul in care a fost infiintata societatea comerciala „Economat Sector 5” SRL, dar si in legatura cu felul in care au fost alocate catre aceasta societate comerciala sume de bani de la bugetul local. De asemenea, s-a cercetat modul in care au fost infiintate trei supermaket-uri „de tip economat” in Pietele Cosbuc, Cotroceni si Rahova. O alta verificare vizata de procurori s-a referit la modul in care au fost utilizate sume de bani din bugetul local al Primariei Sectorului 5 pentru organizarea a trei petreceri de Revelion. In urma cercetarilor, DNA a decis neinceperea urmarirrii penale.
Data publicării: 17 Mar 2006 - 06:20

Link ştire