Basescu a pierdut societatea civila [1]

Vicepresedintele PIN Lavinia Sandru (foto) a atras ieri atentia ca presedintele Traian Basescu a reusit, intr-un an si cateva luni de mandat, sa se debaraseze de societatea civila si sa se puna bine cu Ambasadele SUA si Marii Britanii practicand un joc politic duplicitar

. Sandru a facut un rezumat al relatiei presedintelui cu societatea civila care releva ca din cei trei reprezentanti ai acesteia (Andrei Plesu, Renate Weber si Monica Macovei) nici unul nu se mai numara printre apropiatii Cotrocenilor. "Presedintele a plecat la drum inconjurat de membri ai societatii civile insa acestia au fost pierduti pe drum", a spus liderul PIN. Vicepresedintele PIN a declarat ca in fapt consultarile de la Cotroceni pe ordonanta DNA sunt o victorie a presedintelui. "Seful statului l-a pus pe Daniel Morar sub controlul lui Botos iar cel din urma este la randul sau usor verificabil", a mai spus Sandru. In opinia sa Ambasadele SUA si Marii Britanii au fost satisfacute prin inlaturarea elementelor de neconstitutioalitate din ordonanta DNA, iar Macovei a fost abandonata avand in vedere ca lui Botos i se poate reprosa o anume filiatie pesedista. (R.P.)
Data publicării: 22 Feb 2006 - 06:58

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=14907&titlu=Basescu_a_pierdut_societatea_civila