Basescu il trimite pe Voiculescu in opozitie [1]

Basescu il trimite pe Voiculescu in opozitie Conservatorii lui Dan Voiculescu au fost invitati la consultarile de la Cotroceni alaturi de opozitia PSD-PRM A MARIUS TIAN Respingerea Ordonantei DNA in Parlament, saptamana trecuta, a provocat iritare si ingrijorare in planul politicii romanesti, dar mai ales pentru societatea civila

. Ecoul esecului puterii la votul din Senat a ajuns si la Cotroceni, presedintele Traian Basescu asistand stupefiat la ceea ce se intampla in Parlament, in plina lupta anticoruptie. Voci din Administratia Prezidentiala, dar nu numai, au avertizat ca un asemenea gest lamentabil poate duce, nici mai mult, nici mai putin, la indepartarea momentului aderarii tarii noastre la Uniunea Europeana. Fara sa stea prea mult pe ganduri, seful statului a invitat la consulta ri partidele parlamentare, pe agenda figurand, in special, respingerea ordonantei prin care PNA a fost transformat in Departamentul National Anticoruptie. Cate o ora le-a acordat seful statului reprezentantilor partidelor parlamentare pentru a-si justifica pozitia fata de situatia creata, ieri fiind invitati la Cotroceni reprezentantii PRM, PSD, PC si cei ai Grupului Minoritatilor Nationale, altele decat cea maghiara; astazi este randul UDMR, PNL si PD sa vina fata-n fata cu presedintele. PSD si PRM, disponibile la negocieri Formatiunea condusa de Corneliu Vadim Tudor a fost prima care a „descins“ la Cotroceni cu mesajul clar ca PRM va vota transformarea PNA in DNA. Pe de alta parte, reprezentantii PRM i-au solicitat lui Basescu sa scoata UDMR de la guvernare, Vadim numindu-i pe reprezentantii Uniunii „tradatori“ si „neohortisti“. De asemenea, liderul PRM a sustinut ca i-a dat lui Basescu un mare numar de dosare despre „gangsteri“ implicati in trafic de droguri, arme si carne vie. Liderul PRM a adaugat ca i-a spus presedintelui ca, daca doreste sa ramana in istorie drept „un presedinte de nota 10“, va trebui ca intr-o perioada scurta de timp sa aresteze „10 mari gangsteri“. La randul sau, PSD a venit la Cotroceni cu un mesaj stabilit, dar extrem de nuantat: puterea ar trebui sa negocieze cu opozitia conditiile in care Ordonanta DNA sa fie retrimisa la Senat. Senatorul PSD, Ion Iliescu, a spus, inainte de intrevederea cu Basescu, ca ordonanta cu pricina este neconstitutionala, deci seful statului nu poate sa returneze asa ceva in Parlament. Tot Iliescu a dat si solutia: Basescu trebuie sa aprobe legea de respingere a ordonantei si sa pregateasca un proiect de lege asa cum scrie Constitutia. Conservatorii cer demisia lui Bodu Relatia glaciala a sefului statului cu Partidul Conservator a fost oficializata, ieri, prin faptul ca Basescu i-a invitat pe Dan Voiculescu si compania la consultari alaturi de opozitie. Declaratiile extrem de dure la adresa presedintelui, facute de Dan Voiculescu la finele saptamanii trecute, au produs ruptura definitiva dintre Basescu si conservatori, in opinia sefului statului formatiunea lui Voiculescu situanduse, in prezent, doar formal, in interiorul arcului guvernamental. In ciuda relatiilor reci, si conservatorii au veni la Cotroceni cu lectiile facute, asigurandu-l pe presedinte de sustinerea PC pentru Ordonanta DNA. La iesirea de la dezbateri, Voiculescu a declarat ca discutiile au fost axate pe trei teme: ce doreste PC-ul; disfunctionalitati in cadrul Coalitiei guvernamentale, „unde PD incepe sa aiba comportamentul PSD“; cea de-a treia problema, „cea mai grava“, prestatia lui Sebastian Bodu de la ANAF caruia „PC ii cere demisia pentru ca invita romanii la evaziune fiscala“. Nu in ultimul rand, conservatorii au repus in discutie necesitatea adopta rii legii privind controlarea averilor obtinute ilegal, dar si necesitatea introducerii votului uninominal. PNL sustine desfiintarea Curtii Constitutionale Desi vor merge astazi la Cotroceni, liberalii si-au facut cunoscuta, inca de ieri, agenda consultarilor cu Basescu. Instituirea unei republici parlamentare si preluarea de catre Senat a functiilor actualei Curti Constitutionale sunt doar cateva dintre propunerile liberalilor de revizuire a Constitutiei. „Printre propunerile care merg pe ideea unei reforme constitutionale, care sa transforme Romania intr-o republica parlamentara, este si aceea de restructurare, redimensionare a Senatului, care, printre altele, ar urma sa preia si functiile actualei Curti Constitutionale“, a declarat vicele PNL, Teodor Melescanu. De asemenea, liberalii propun ca seful statului sa nu mai fie ales direct, ci de catre Parlament, de fapt de o comisie, un colegiu elector format in majoritate din senatori si deputati, presedintele urmand sa aiba rol de mediator la nivelul societatii.
Data publicării: 18 Feb 2006 - 08:42

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=14778&titlu=Basescu_il_trimite_pe_Voiculescu_in_opozitie