László Borbely vrea colaborare eficientă cu autoritățile locale [1]

Ministrul delegat pentru lucrări publice și amenajarea teritoriului, s-a întâlnit astăzi cu reprezentanții Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, ai Federației Autorităților Locale din România, ai Asociației Municipiilor din România, ai Asociației Orașelor din România și ai Asociației Comunelor din România.

Ministrul László BORBÉLY și-a exprimat dorința de a colabora cu autoritățile locale pentru promovarea unor proiecte de infrastructură, ținând cont de faptul că primăriile și consiliile județene sunt mai aproape de cetățean și cunosc mai bine problemele existente la acest nivel.

În acest context, reprezentanții organizațiilor participante la întrunire au solicitat ca autoritățile locale să fie un partener activ pentru realizarea strategiei din domeniul lucrărilor publice.

În cadrul întrunirii, ministrul László BORBÉLY a prezentat proiectele pe care le va derula ministerul în acest an și a precizat că, pentru o repartizare echitabilă pe județe, va reanaliza alocarea fondurilor pe programe.

Ministrul delegat pentru lucrări publice și amenajarea teritoriului a anunțat că, în perioada următoare, va fi lansat un program pilot pentru construcția de locuințe sociale ieftine și de calitate, prin utilizarea unor tehnologii noi. De asemenea, ministrul László BORBÉLY a anunțat dezvoltarea unor programe noi privind construcția de săli de sport.

Primul program pentru care a fost lansat deja concursul de soluții se referă la construcția de săli de sport mai mari, cu nivel de practică sportivă competițională locală, cu teren de handbal și tribune pentru spectatori. Al doilea proiect vizează realizarea unor săli de sport mai mici, de gimnastică, pentru comune. Un alt program care va fi derulat de minister, începând de anul viitor, se referă la asfaltarea drumurilor comunale.

De asemenea, ministrul delegat pentru lucrări publice, László BORBÉLY, a prezentat măsurile promovate pentru debirocratizare și descentralizare a deciziei în privința eliberării autorizațiilor de construcție astfel încât această responsabilitate să revină în cea mai mare măsură autorităților locale.

În încheierea întrunirii, László BORBÉLY a explicat că, pentru mai multă coerență și eficiență în domeniul lucrărilor publice, autoritățile locale vor fi consultate înainte de lansarea unor noi programe. Totodată, ministrul a anunțat că astfel de întruniri cu reprezentanții autorităților locale vor avea loc periodic pentru o mai mare transparență în gestionarea programelor desfășurate de minister.
Data publicării: 23 Feb 2005 - 19:45

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=1446&titlu=László_Borbely_vrea_colaborare_eficienta_cu_autoritatile_locale