Un fals pentru atribuirea a 17 spatii comerciale, depistat la Primaria Capitalei [1]

Eduard Pascu Un fals prin care s-ar fi atribuit de catre Primaria Capitalei 17 spatii comerciale a fost descoperit ieri, cand o avocata a venit la Primarie dupa ce a primit o somatie de evacuare in baza acelei "Hotarari"

. Nici una dintre semnaturile de pe acest fals nu a fost recunoscuta de persoanele care ar fi putut aviza documentul. In consecinta a fost sesizat Parchetul. Descoperirea falsului a fost facuta ieri dimineata, cand in biroul sefului Directiei Juridic, Contencios si Legislatie, Adrian Iordache, si-a facut aparitia o avocata, reprezentant al unei firme, care primise somatie de evacuare in baza acestei hotarari. Omul, mirat, s-a uitat peste ea si a observat ca semnaturile la "avizat favorabil", respectiv a sa, a directorului Directiei Evidenta Imobiliara si Cadastrala, Cristina Setran, si a primarului general Adriean Videanu sunt niste falsuri grosolane. Sigurul lucru care ar fi putut fi autentic era stampila Primariei Capitalei care ar fi putut fi falsificata si ea foarte usor. Surse din cadrul Primariei Capitalei sustin ca de fapt avocata ar fi sustinut ca ar fi platit 5.000 de euro unui individ care i-a promis ca va obtine niste spatii comerciale. Aceasta ar fi intocmit acest fals, iar avocata s-a prezentat cu el in dinti sa puna mana pe spatii. Aceleasi surse mai precizeaza ca la data mentionata nu a avut loc nici o sedinta a Consiliului General al Municipiului Bucuresti. Falsuri grosolane Documentul falsificat prezinta o lista cu 17 firme ca fiind castigatoarele unei presupuse licitatii de atribuire a unor spatii comerciale, ce ar fi avut loc la sediul municipalitatii, la 2 noiembrie 2005. Juristii municipali au constatat ca antetul si denumirile institutiilor prezentate in document sunt incorecte, iar formularile nu corespund cu practica juridica de emitere a unei asemenea hotarari, fiind ambigue si incomplete. Mai mult, prenumele primarului general a fost scris gresit (primar Adrian Videanu, in loc de Adriean Videanu - primar general). Conform Legii 550/2002, un astfel de document nu avea ce sa caute la Primaria Capitalei pentru ca de vanzarea spatiilor comerciale se ocupa doar primariile de sector. Potrivit documentului falsificat, firmele SC Imobil Company SRL Tulcea, SC Lys SRL Bucuresti, SC Cosmo SA Giurgiu, SC Phonix Job SRL Bucuresti, SC Matheo SRL Braila, SC Al Mimas Impex SRL Bucuresti, SC Nicoro SRL Timisoara, SC Clip-Trade SRL Oradea, SC Catady Impex SRL Constanta, SC Due P Bill SRL Bucuresti, SC Maramuresana SA Maramures, SC Axcell 2000 SRL Bucuresti, SC Transcontinental SRL Iasi, SC Cristal SA Turda, SC Enide SRL Bucuresti, SC Valahia SRL Pitesti si SC Comtrans SRL Ploiesti ar fi castigat o presupusa licitatie privind vanzarea spatiilor comerciale. Adresele spatiilor nu sunt trecute in document, in care se precizeaza ca "termenul de evacuare a acestora este de maximum zece zile de la data la care Primarul General semneaza contractele pentru ambele parti, stabilind astfel si drepturile fiecarui beneficiar, si clauzele folosirii acestora". Firme radiate sau inexistente Conform datelor de la Oficiul National al Registrului Comertului, 12 dintre societatile de mai sus nu exista sau sunt radiate. Astfel, SC Lys SRL – Bucuresti, Cosmo SA – Giurgiu, Phonix Job SRL – Bucuresti, Matheo SRL – Braila, Nicoro SRL – Timis, Due P Bill SRL – Bucuresti, Axcell 2000 SRL – Bucuresti, Transcontinental SRL – Iasi, Cristal SA – Turda, Valahia SRL – Arges sau Comtrans SRL – Prahova nu exista. Firma Maramuresana SA este radiata. Mai mult, cel care a facut falsul a copiat ca denumire a unei societati adresa unui site web. Noi am luat legatura cu o parte din societatile pe care le-am gasit ca fiind "in functiune" si nimeni nu a recunoscut ca ar fi participat la o licitatie pentru spatii comerciale in Capitala. Spre exemplu, reprezentantul firmei Imobil Company SRL din Tulcea ne-a declarat ca "in nici un caz nu ne ocupam cu spatii comerciale in Bucuresti. Domeniul nostru de activitate este Delta Dunarii. In consecinta nu aveam ce sa cautam in Bucuresti". Directorul societatii Clip Trade SRL Oradea, Adrian Precup, ne-a declarat ca "numele firmei este trecut gresit in actul fals. Societatea noastra se numeste Clip Trade SRL, si in nici un caz Clip-Trade SRL. Acesta din urma reprezinta adresa noastra de Net. Firma pe care o conduc, din luna iunie 2005, nu a participat si nici nu a trimis un reprezentant la Bucuresti pentru spatii comerciale".
Publicat de : Eduard Pascu
Data publicării: 11 Feb 2006 - 08:13

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=14456&titlu=Un_fals_pentru_atribuirea_a_17_spatii_comerciale__depistat_la_Primaria_Capitalei